Kilka pomysłów na dodatkowy zarobek

Kilka pomysłów na dodatkowy zarobek

Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na założenie własnej firmy. Niektórzy robią to, aby realizować swój koncept na biznes, inni – aby otrzymać większe wynagrodzenie od swojego pracodawcy, który nie musi odprowadzać od zatrudnionego składek ZUS. Praca na kontrakcie dla wielu osób może być ciekawą alternatywą. Dla innych lepszym rozwiązaniem będzie praca dorywcza wykonywana z domu. Chcesz podreperować swój budżet i rozwijać się zawodowo? Zobacz, która z dwóch możliwości jest dla ciebie najodpowiedniejsza.

Praca tymczasowa – dla kogo

Odnalezienie się na rynku pracy nie dla każdego jest proste. Dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji, szansę na rozwój może dać praca tymczasowa. Zlecenia o charakterze okresowym lub doraźnym, skierowane są zarówno do osób niepełnoletnich, studentów, osób po 50-tym roku życia, a także tych, które chcą podjąć pracę za granicą lub szybko potrzebują nowego zatrudnienia. Pośrednikiem pracy jest agencja pracy tymczasowej, która przejmuje na siebie wszystkie sprawy administracyjne i kieruje pracownika do właściwego pracodawcy, z którym ma zawartą umowę współpracy. Aby zatrudnić się w agencji pracy, nie są wymagane specjalistyczne uprawnienia. Dopiero w momencie przyjęcia konkretnego zlecenia, przyszły pracownik kierowany jest najczęściej na zapewnione przez agencję szkolenie.

Praca tymczasowa jest skierowana do osób, które preferują zróżnicowane środowiska pracy. Daje możliwość rozwoju oraz uzyskania stałego zatrudnienia w wymarzonej firmie. Mimo wszystko, podejmując się pracy tymczasowej powinieneś wykazać się czujnością. Aby zaoszczędzić na kosztach, wiele przedsiębiorstw w Polsce nadużywa tej formy zatrudnienia. Nawet po dłuższym okresie pracy, niektóre firmy nie gwarantują przedłużenia umowy. Wzmaga to poczucie braku bezpieczeństwa oraz niestabilności na rynku pracy.

Praca dodatkowa

Praca w domu wymaga samodyscypliny i umiejętnego planowania czasu. Niestety, wykonywanie obowiązków służbowych w domu może spowodować, że ciężko będzie rozgraniczyć życie prywatne od zawodowego. Niewątpliwą zaletą jest nienormowany czas pracy. To od ciebie zależy, w jakich godzinach wykonujesz dane zlecenie oraz ile czasu jednorazowo na nie przeznaczasz. Dodatkowo, nie tracisz czasu i pieniędzy na dojazdy. Jednak nieustanne przebywanie w domu, może mieć zły wpływ na samopoczucie i w konsekwencji doprowadzić do rozleniwienia. Dla niektórych praca w miejscu zamieszkania może być komfortowa, dla innych frustrująca. Wszystko zależy od twojego nastawienia oraz charakteru zarobkowania.

Praca dodatkowa nie musi być związana z wyuczonym zawodem czy ukończonym kierunkiem studiów. Rozważ zatem swoje zainteresowania, przebyte szkolenia oraz wrodzone zdolności. Bądź elastyczny i nie zamykaj się na nowe doświadczenia. Może się okazać, że dodatkowa praca ukierunkuje ci nową drogę kariery. Możesz pracować z domu, na dodatek w niepełnym wymiarze godzin (w weekendy, popołudniami, itd.). Jeśli jesteś mamą, przed podjęciem jakiejkolwiek pracy dodatkowej przemyśl, czy będziesz w stanie pogodzić ją z opieką nad dzieckiem.

Pomysły na pracę dodatkową

Jaki rodzaj pracy możesz wykonywać zdalnie? Wybór jest bardzo duży. Jeśli znasz dobrze język obcy, możesz pracować przy tłumaczeniach. Jeżeli bezbłędnie posługujesz się językiem polskim, możesz także zajmować się korektą, redakcją tekstów lub ich pisaniem – zarówno na potrzeby Internetu, jak i do gazet. Każdy, kto biegle obsługuje klawiaturę, może zajmować się wprowadzaniem danych (np. z ankiet, sondaży itd.). W zależności od kierunkowego wykształcenia, możesz udzielać korepetycji z dowolnych przedmiotów. Dla osób komunikatywnych, ciekawą alternatywą może być wykonywanie ankiet telefonicznych (call-center). Niektóre firmy szukają osób do obsługiwania sprzedaży internetowej, dlatego jeśli masz tzw. żyłkę do handlu, być może to jest zajęcie dla ciebie.

Posiadasz talent plastyczny? Możesz sprzedawać własne rękodzieło. Za pośrednictwem Internetu, coraz więcej uzdolnionych osób sprzedaje rozmaite akcesoria hand-made, które cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. A może lubisz gotować? Zajmij się cateringiem lub organizacją imprez.

Praca zdalna to także świetne rozwiązanie dla grafików. Jeżeli nie masz odpowiednich kwalifikacji, zawsze możesz zainwestować w kursy graficzne, na których nauczysz się obsługi wybranego programu komputerowego. Jeśli masz jakąś pasję, którą chciałbyś zarazić innych, albo po prostu lubisz pisać, możesz spróbować zarabiać na blogowaniu. Jeżeli skutecznie przyciągniesz uwagę czytelników, z czasem możesz zabiegać o reklamy, dzięki którym prowadzenie bloga będzie nie tylko przyjemnością, ale także okazją do zarobku.

Pomysłów na pracę dodatkową jest całe mnóstwo – możesz opiekować się dziećmi, sprzątać, prowadzić własny biznes. Od twoich osobistych predyspozycji i umiejętności zależy, na które zlecenie się zdecydujesz. Osoby, które łatwiej się przystosowują, lepiej odnajdują się na niestabilnym rynku pracy. Nie są im straszne umowy zlecenia, agencje pracy tymczasowej, czy praca na zastępstwie. Niepewność zatrudnienia to dla nich zjawisko, dzięki któremu nie wiążą się długoletnimi kontraktami z pracodawcami i mają większą dowolność, jeśli chodzi o charakter wykonywanej pracy.

Dodaj komentarz