Odwodnienie liniowe wokół domu – na czym polega i dlaczego warto je stosować?

Odwodnienie liniowe wokół domu – na czym polega i dlaczego warto je stosować?

Odwodnienie liniowe to popularne rozwiązanie, które stosuje się na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz. Takie rozwiązanie ma wiele zalet pod warunkiem, że odwodnienie zostanie zaprojektowane w profesjonalny sposób i z odpowiednią starannością. Z pewnością zastanawiasz się, na czym tak właściwie polega odwodnienie i do czego może służyć. Postaramy się wyjaśnić Ci wszystko dokładnie w poniższym wpisie.

Najważniejsze informacje o odwodnieniu liniowym

Podstawową funkcją, która musi spełnić odwodnienie liniowe, jest odprowadzenie wody. W przypadku, gdy odwodnienie liniowe znajduje się przed budynkiem, czy to domu, czy innego budynku, to musi odprowadzić stopiony śnieg, deszczówkę, a także zanieczyszczoną wodę z detergentami, która powstała np. w wyniku mycia auta. Jeśli chodzi o odwodnienie wewnątrz domu, to jego zadaniem jest odprowadzenie płynnych pozostałości po kąpieli w kabinie prysznicowej.

Dobrze zaprojektowane odwodnienie liniowe przed domem zapobiega zalewaniu ścian i fundamentów budynków, gdy budynek stoi na nieprzepuszczalnym gruncie. Odwodnienie zapobiega także tworzeniu się kałuż w ogrodzie lub na takich dużych powierzchniach jak podjazdy czy chodniki.

Odwodnienie składa się z podstawowych elementów takich jak: korytka, do których spływa woda, ruszty, wycieraczki z odwodnieniem https://www.bela.com.pl/wycieraczki-z-odwodnieniem/ i studzienki. Wycieraczka z odwodnieniem zakrywa korytka. Jej zadaniem jest zabezpieczenie korytka przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także przed zanieczyszczeniami, które mogłyby zablokować przepływ wody do studzienki.

Z czego wykonuje się odwodnienie liniowe?

Obecnie na rynku są dostępne odwodnienia liniowe wykonane z różnego rodzaju materiałów. Korytka, które są niezbędną częścią tej konstrukcji, mogą być wykonane z:

  • betonu – tego rodzaju korytka są bardzo wytrzymałe na obciążenia, ale są zdecydowanie cięższe od kompozytów,
  • tworzywa sztucznego – jest ono lekkie i odporne na korozje, dobrze znosi też zanieczyszczenia chemiczne,
  • kompozytów betonowych – są bardzo trwałe i odporne na korozję, zanieczyszczenia chemiczne, nie nasiąkają, ale są ciężkie.

Z kolei, jeśli chodzi o ruszty, to są one produkowane z: żeliwa, mosiądzu, tworzywa, ocynkowanej stali nierdzewnej lub ocynkowanej i polimerobetonu. Aby system odwodnienia liniowego wokół domu spełniał swoją funkcję, musi być dobrze ułożony na gruncie. Należy zachować odpowiedni spadek korytka, by zapewnić odpływ wody w kierunku zbiornika lub studzienki.

Dodaj komentarz