Ile zarabia stewardessa?

Ile zarabia stewardessa?

Zawód tewardessy i pełnione przez nią zadania od lat kojarzą się z ogromną odpowiedzialnością i z wieloma wyrzeczeniami. Praca ta wiąże się z częstym przebywaniem poza domem, a zdarza się, że konieczna jest też przeprowadzka do innego kraju. Od lat coraz więcej osób podróżuje samolotami, a linie lotnicze oferują coraz tańsze bilety, na które może pozwolić sobie praktycznie każdy. Większa ilość lotów sprawia, że zawód stewardessy jest coraz bardziej popularny i nie jest już tak niedostępny dla młodych dziewczyn, jak był jeszcze kilkanaście lat temu.

Czym zajmuje się stewardessa?

Zanim zajmiemy się tym ile stewardessy zarabiają, należy nakreślić jakie są tak naprawdę ich obowiązki w codziennej pracy. Głownym zadaniem jest przede wszystkim dbanie o bezpieczeństwo, a w drugiej kolejności o komfort podróżujących. Na początku podróży stewardessy zajmują się przypilnowaniem płynnego przejścia pasażerów z płyty lotniska do wnętrza samolotu i zajęciem przez nich miejsc oraz zablokowaniem drzwi. Przed wylotem muszą sprawdzić wyposażenie w samolocie i udzielić wszystkim podróżującym infromacji na temat tego w jaki sposób należy zachowywać się w trakcie lotu i jakie procedury będą wdrażane w przypadku sytuacji awaryjnej.

Po wzniesieniu się samolotu w powietrze stewardessy dbają przede wszystkim o to, aby pasażerom podróżowało się komfortowo. Dokonują tego na różne sposoby, w zależności od długości lotu i jego przebiegu: mogą rozdawać posiłki, sprzedawać przekąski i napoje, uspokajać zdenerwowanych pasażerów. Stewardessy przygotowują też pasażerów na takie sytuacje jak na przykład turbulecje. Kilkukrotnie przed startem i przed wylądowaniem sprawdzają, czy wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Po wylądowaniu nadzorują opuszczanie samolotu przez pasażerów, pilnują by było bezpiecznie i bez przykrych sytuacji.

Większość pełnionych obowiązków wymaga od stewardessy dużo cierpliwości i wytrwałosci, a także ogromnej wiedzy. Wymaga się od niej znajomości języków, odpowiedniego wyglądu i między innymi na przykład umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zarobki stewardessy znacznie różnią się zarówno ze względu na kraj, jak i ze względu na linię lotniczą dla której stewardessa pracuje. Zazwyczaj jest to jednak zawód, w którym można zarobić więcej niż średnia krajowa, jednak pamiętać należy, że wiąże się to z wieloma wyrzeczeniami, przede wszytkim z dużą ilością czasu spędzonego poza domem i z dala od rodziny.

Najmniejsze zarobki oferują tanie linie lotnicze, gdzie osoby wykonujące ten zawód mogą zarobić od 2 800 do 3 500 tysiąca złotych. Są jednak takie, w których można zarobić o wiele więcej. Średnie zarobki stewardessy w Polsce to 4 333 złote, a linią lotniczą oferującą najlepsze zarobki są Polskie Linie Lotnicze Lot. Tam można zarobić od 5 000, do nawet prawie 10 000 złotych. W Niemczech lub w USA stewardessa zarabia od 12 000 złotych, do nawet 20 000 złotych miesięcznie.

Która linia lotnicza jest najlepiej opłacalna w tym zawodzie?

Na największe zarobki można liczyć w ekskluzywnych liniach lotniczych, takich jak Emirates, czy Quatra Airlnes. Tam każda ze stewardess zarabia ok. 10 000 złotych, jednak na stanowiskach w takich liniach jest zazwyczaj kilkaset osób chętnych na jedno wolne miejsce.

Jakie wymagania trzeba spełnić, żeby zostać stewardessą?

Praca stewardessy w dużej mierze wiąże się z odpowiedzialnościa za drugiego człowieka, ale też szybkim i zwinnym działaniem. Często zdarza się, że między lotami stewardzi i stewardessy mają tylko kilkanaście minut przerwy, podczas której mogą odpocząć, więc niewątpliwie zawód ten wiąże się z wymaganiem dużej sprawności i umiejetności przezwyciężenia zmęczenia.

Główne wymagania jakie należy spełnić, by zostać stewardessą to przede wszystkim warunki fizyczne. Nie można być zbyt niskim (poniżej 160 cm), bo będzie się miało problem z dosięgnięciem do schowka bagażowego, ale nie można też być zbyt wysokim (ponad 180 cm), ponieważ to uniemożliwy swobodne przemieszczanie się po pokładzie samolotu. Nie można chorować też na zaburzenia, które w jakikolwiek sposób mogłoby przeszkodzić w pracy na dużej wysokości. Odpadają więc wszyscy kandydaci z nadciśnieniem, czy epilepsą. Wykluczone są też osoby z nadwagą, ze wzlędu na trudności w szybkim przejściu wąskim korytarzem między siedzeniami.

Każda linia lotnicza wymaga znajomości języka angielskiego na poziomie komunikatywnym (najmniej B2), ale mile widziana jest też znajomość drugiego, innego języka. Poza tym każda kandydatka na stewardessę i kandydat na stewarda musi przejść odpowiednie szkolenie. Niektóre linie lotnicze wymagają też wykształcenia wyższego.

Dodaj komentarz