Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Stało się. Potencjalnemu pracodawcy spodobało się Twoje CV i list motywacyjny. Efektem tego jest zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Wiesz już, jak przygotować się do tej rozmowy formalnie. O tym, jakie dokumenty zabrać ze sobą pisaliśmy w poprzednim artykule. Teraz jednak czas na przygotowanie samego siebie.

Dokładnie wiesz jaką moc ma powiedzenie “Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. To właśnie Twój ubiór i pierwsze wrażenie zrobione na potencjalnym pracodawcy może mieć wpływ na to, czy otrzymasz nową pracę, czy też nie. Dlatego warto przed rozmową kwalifikacyjną poświęcić trochę czasu na przygotowanie odpowiedniego ubrania.

Generalnie zasada jest jedna. Masz wyglądać schludnie i czysto.

To pierwsza rzecz na jaką zwracają uwagę przyszli pracodawcy. Oczywiście zapewne inaczej pracodawca będzie patrzył na osobę, którą przyjmuje do biura, a inaczej na przykład na pracownika budowlanego. Niemniej jednak zawsze pierwsza ocena może mieć dla Ciebie kolosalne znaczenie. Dlatego niezależnie od rodzaju pracy, o którą się ubiegasz, Twój wygląd ma zachęcić pracodawcę do poznania Cię.

Po pierwsze kolory Twojego ubrania nie powinny być jaskrawe i męczące oczy. Jaskrawe kolory mogą bowiem wpływać drażniąco. Oczywiście nie może być to również strój roboczy. Warto, aby był to strój elegancki, choć tutaj także nie powinno być przesady. W przypadku kobiet mogą to być stonowane żakiety, a w przypadku mężczyzn prosty garnitur, ewentualnie ciemne spodnie, koszula i marynarka.

Należy pamiętać również o tym, że potencjalny pracodawca może zwracać uwagę nie tylko na to, jak się ubierasz, ale również na to, jak dbasz o higienę osobistą. Ma to szczególne znaczenie dla pracowników, których przyszła praca wiąże się z kontaktem z klientami. Dlatego też przed rozmową zadbaj o to, aby Twoje paznokcie były krótkie i czyste, włosy umyte i przystrzyżone. Mężczyźni powinni również zadbać o swoją twarz i ogolić się.

Wydawać się może, że są to drobne sprawy, ale zapewniam, że wszystkie te wcześniej wymieniane elementy są brane pod uwagę przez pracodawcę w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

Dodaj komentarz