Jak zostać DOBRYM copywriterem? (porady dla początkujących)

Jak zostać DOBRYM copywriterem? (porady dla początkujących)

Freelacer, copywriter, pisanie tekstów na zlecenie… jeżeli czytasz te słowa, prawdopodobnie niejednokrotnie zdarzyło Ci się natrafić w internecie na tego typu zwroty. Bardzo możliwe, że zdarzało się to w artykułach zatytułowanych: “Jak zarobić w internecie”, “X sposobów na pracę dorywczą”. I nic w tym dziwnego.

Ten tekst dotyczy pisania tekstów na zlecenie nie zawodowo, lecz właśnie dorywczo. Dlatego zebrane tu rady mają na celu wspomóc stawianie pierwszych kroków w tym dorywczym zawodzie.

Na początku warto znaleźć odpowiedź na pytanie – ile tak naprawdę można zarobić pisząc teksty dorywczo? Odpowiedź jest banalnie prosta – jako, że jest to forma tak zwanej “freelacerki”, to znaczy pracujesz kiedy chcesz i ile chcesz, zarobisz tyle ile zrobisz. Przykładowo, jednego miesiąca możesz zarobić kilkanaście złotych, a kolejnego kilka tysięcy. Wszystko zależy w tym przypadku od poświęconego czasu. Czas to pieniądz, jak głosi słynne powiedzenie.

Zatem, czym charakteryzuje się dobry copywriter? Jak i dla kogo powinien pisać? Oto kilka rad, które mogą okazać się przydatne na drodze do sukcesu w tym biznesie:

Nie pisz na “odwal się”

Czasem zdarzają się takie sytuacje, że Twój zleceniodawca akceptuje dosłownie każdy nadesłany tekst, który (ledwo, ale jednak) mieści się w granicach norm gramatycznych. Za którymś razem podczas współpracy z tym właśnie zleceniodawcą, można ulec pokusie i powiedzieć sobie “po co mam się starać? I tak zarobię”. Nie warto tego robić. Dlaczego? Ponieważ to, co piszesz jest Twoją wizytówką. Na podstawie Twoich tekstów powstają opinie, a opinie jak wiadomo szybko się roznoszą.

Drugim powodem jest odpowiedź na pytanie: czy chcesz być profesjonalistą, czy może tylko zwykły naciągaczem, jakich nie mało?

Używaj prostego języka

Prosty język. Co to właściwie znaczy? Przede wszystkim to, żebyś pisał w taki sposób, by każdy mógł bez problemów przeczytać Twój tekst. Tekst ma być przejrzysty, prosty w odbiorze i przyjemny w lekturze.

No dobra, a co jeśli tekst, który mam napisać jest ze specyficznej dziedziny, która posiada specjalistyczne słownictwo? W takim przypadku zwróć uwagę na to, dla kogo tekst ma być przeznaczony. Czy jest to odbiorca, który zna się na rzeczy i zrozumie co do niego mówisz, czy może tekst ma być ogólnodostępny i zrozumiały dla każdego? Jeśli tak, najprostszym sposobem uproszczenia specjalistycznych pojęć jest stosowanie synonimów. Tekst nie zmieni wtedy swojego znaczenia, a stanie się bardziej łatwy w odbiorze.

To samo tyczy się tych, którzy od zawsze mają do czynienia z językiem polskim na “wyższym” poziomie. Na przykład poloniści. Mają zwyczaj mówienia i pisania w taki sposób, że od razu można poznać, że jest to ktoś, kto pisać potrafi. Jednak nie zawsze w prosty sposób. Jeśli należysz do grona tych osób, wyobraź sobie, że piszesz dla kogoś, kto zna tylko proste słowa i nic poza tym. Powinno Ci to pomóc.

Pisz dla siebie

Kolejnym ważnym krokiem w szlifowaniu swojego warsztatu, jest pisanie w taki sposób, jakbyś sam miał to później czytać. Pisz tak, by lektura dla Ciebie była przyjemna. Jeśli Ty będziesz zadowolony ze swojej pracy. Prawdopodobnie zarówno zleceniodawca, jak i finalny odbiorca również będą usatysfakcjonowani.

Czytaj

Jeśli chcesz zostać dobry w pisaniu tekstów, nie ma lepszej rady. Musisz czytać dużo podobnych tekstów. Dokładnie tej zasady trzymają się profesjonalni copywriterzy, jak i profesjonalni pisarze powieści, poeci, twórcy tekstów piosenek, sloganów. Im więcej będziesz miał do czynienia z pracą innych, tym bardziej będziesz zdawał sobie sprawę, czego unikać, a co jest dobre dla Twojej pracy.

Pisz jak najwięcej

Jak najlepiej jest się czegoś nauczyć? Próbując, popełniając błędy, ucząc się na nich. Każdego dnia poprawiając to, czego nauczyłeś się wczoraj. Im więcej będziesz pisać, tym łatwiej będą przychodzić Ci nawet najtrudniejsze tematy. Dokładnie tak samo jest w każdej innej dziedzinie nauki. Pamiętasz jak uczyłeś się jeździć na rowerze? Na początku nie szło Ci najlepiej, prawda? Ale z upływem czasu było co raz lepiej.

Dodaj komentarz