Pływanie staje się coraz popularniejsze. Stoją za tym pozytywne efekty uprawiania tego sportu, moda, chęć korzystania z wakacji nad morzem i jeziorem. Nic dziwnego, że w kolejkach do najlepszych instruktorów pływania, czekać trzeba nawet trzy miesiące na rozpoczęcie kursu. Zarobki takich osób sięgają kilkudziesięciu złotych za godzinę, a pracujący “na własnym” instruktor, jest w stanie zarobić kwotę oddziaływującą na wyobraźnię. Jeśli pływanie to twoja pasja, a także cechują cię ponadprzeciętne umiejętności techniki pływackiej, to być może i ty możesz zostać kwalifikowanym instruktorem pływania! Jakie kursy będziesz musiał ukończyć? Które umiejętności przydadzą się najbardziej?
Co cechuje idealnego instruktora?
Dobry instruktor każdej dyscypliny, cechuje się nie tylko wysokimi umiejętnościami w zakresie nauczanym, ale przede wszystkim musi być także doskonałym dydaktykiem. Samo doświadczenie to zbyt mało, a osoby niecierpliwe i niepotrafiące przekazywać informacji, nie będą także dobrymi instruktorami. Przed rozpoczęciem kursów zastanów się też, czy docelowo zamierzasz uczyć osoby dorosłe, czy skupić się na młodzieży. Planując pracę z osobami młodszymi, powinieneś mieć dużo cierpliwości. Chcąc nauczać dorosłych, koniecznie przygotuj się na wymagających klientów, którzy efekty, chcą mieć na wczoraj. Pamiętaj, aby zawczasu nauczyć się asertywności i cenienia swojego czasu.
Kurs na instruktora pływania
Wymogi niezbędne do rozpoczęcia kursu
Osoba rozpoczynająca działania w kierunku uzyskania uprawnień, powinna mieć ukończone 18 lat. Podobnie jak bez posiadanego wykształcenia średniego, bez tego “ani rusz”. Kandydat zmuszony jest też do przejścia badań lekarskich, w trakcie których orzecznik sprawdzi kondycję i możliwości fizyczne potencjalnego instruktora. Nie należy zapominać, że bądź co bądź jest to wymagająca praca fizyczna przez wiele godzin, często łącząca się z wielogodzinnym pobytem w basenie. Jakiekolwiek problemy zdrowotne powinny prowadzić do rezygnacji z podjęcia tej pracy.
Część merytoryczna kursu
Jeśli poziom twoich umiejętności pływackich pozostawia wiele do życzenia, to lepiej nie rozpoczynaj kursu na instruktora. Pamiętaj, że w trakcie trwającego 63 godziny kursu nie nauczysz się pływania od podstaw, a będziesz raczej szkolił się z przekazywania wiedzy, jak poruszać się w wodzie innym adeptom pływania.
Wspomniane już 63 godziny kursu najczęściej rozłożone są na około siedem do trzydziestu dni! Oznacza to, że po tym czasie, a także po złożeniu z pozytywnym wynikiem egzaminu końcowego, możesz zacząć już pracę, legitymując się posiadanym dyplomem instruktora pływania. Tego typu “przyjemność” rozłożona w czasie około 7 dni wiąże się z wydatkiem około 1000-1500 złotych. W cenie zawarte jest wydanie certyfikatu i jego tłumaczenie uprawniające do nauczania w krajach unijnych.
Jak szukać pracy jako instruktor pływania?
Jeśli część formalną masz już za sobą i chciałbyś być instruktorem już nie tylko na piśmie, ale też w praktyce, to czas szukać pracy! W związku z ogromnym zapotrzebowaniem na specjalistów w dziedzinie kształcenia przyszłych pływaków, proces ten trwa najczęściej bardzo krótko, a kandydaci mogą wybierać spośród wielu propozycji pracy. Aby je otrzymać, konieczne jest jednak pokazanie światu, że szukasz pracy. Jak to zrobić?
Poszukaj ogłoszeń
Poszukiwanie ogłoszeń sprowadza się do dwóch działań – po pierwsze, tych dotyczących szukania ogłoszeń o pracę, a po drugie, poszukiwania ogłoszeń osób, które chcą uczyć się tej sztuki we własnym zakresie. Zatrudnienie bez pośredników najczęściej prowadzi do uzyskiwania wyższych zarobków, ale przynajmniej początkowo, poszukiwanie klientów jest znacznie trudniejsze. Posiadając jednego klienta nie ma mowy o zarobkach pozwalających na samodzielne utrzymanie się. Potrzebnych jest ich przynajmniej kilku kursantów, a proces ich pozyskiwania może trwać bardzo długo. Najczęściej instruktorzy zyskują popularność drogą pantoflową, a zadowoleni klienci polecają ich sobie wzajemnie.
Ogłoś się sam
Jeśli uważasz jednak, że bierne czekanie na okazję nie jest w twoim stylu, możesz też zacząć działać. Najlepszymi sposobami jest bądź to wystawienie ofert nauki indywidualnej pływania, bądź to napisanie do władz basenów i siłowni w twojej okolicy. W związku z dużym zapotrzebowaniem, praktycznie na pewno uda ci się uzyskać odpowiedź szybciej niż się tego spodziewasz. Pamiętaj, żeby zwracając się do potencjalnego pracodawcy przedstawić swoje zalety i przekonać go, dlaczego powinien cię zatrudnić. Nie bój się też wprost mówić o swoich oczekiwaniach finansowych. Dzięki temu unikniesz marnowania czasu na bezcelowe negocjacje, które i tak nie zakończą się sukcesem.
Instruktor pływania to kwalifikacje, których zdobycie jest stosunkowo proste, a cena kursu nie jest wygórowana. Zmiana zawodu na łączący się z nauczaniem ruchu w wodzie, pozwala na szybkie rozpoczęcie przygody z pasjonującym cię sportem. Jeśli nie potrafisz jeszcze zbyt dobrze pływać, a kurs na instruktora chcesz potraktować jako przyśpieszoną naukę, to lepiej odpuść. Nic nie zastąpi przepłyniętych kilometrów i uczucia wolności w wodzie, które nabywa się wyłącznie wraz z czasem.