Kiedy i jak ogłosić upadłość firmy?

Kiedy i jak ogłosić upadłość firmy?

Co roku w Polsce spora ilość firm ogłasza upadłość. Niestety, z tych czy innych powodów wiele przedsiębiorstw popada w długi, z których nie widzi drogi wyjścia. Piętrzą się rachunki, o swoje należności co chwilę upominają się wierzyciele, a na przykład nie ma już nawet możliwości dalszego generowania przychodów, ponieważ pracownicy nie otrzymywali wypłat i odeszli. Może się także zdarzyć, że na przykład zostaniemy oszukani przez kontrahenta lub opóźniało się będzie wypłacenie nam przez niego należnych środków. Kto, kiedy i w jaki sposób może ogłosić upadłość firmy? Czy zawsze będzie to najkorzystniejsze rozwiązanie?

Jakie firmy mogą ogłosić upadłość?

Upadłość ogłosić może zarówno spółka cywilna, akcyjna czy jednoosobowa działalność gospodarcza. Warto jednak pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej właściciel ponosi odpowiedzialność majątkową za firmę. W praktyce oznacza to, że egzekucji zostaną poddane nie tylko ruchomości i nieruchomości firmowe, ale także osobiste. Nie występuje w tym przypadku rozgraniczenie majątku na związany z działalnością i prywatny. Jeśli więc prowadzimy tego typu działalność, ogłoszenie upadłości może się dla nas bardzo nieprzyjemnie skończyć. Ponadto warto nadmienić, że nie każda firma może ogłosić upadłość. Jest to możliwe tylko wtedy, jeśli rzeczywiście da się udokumentować długoterminowe zadłużenie i niezdolność do wyjścia z tej sytuacji. Sąd ma możliwość odrzucić wniosek o ogłoszenie upadłość, jeśli stwierdzi, że firma wciąż jest w odpowiednio dobrej kondycji finansowej, aby móc dalej funkcjonować i w normalnym trybie spłacać wierzycieli.

W jaki sposób można ogłosić upadłość?

Upadłość firmy można ogłosić w bardzo prosty sposób. Potrzebny nam będzie wypełniony wniosek o ogłoszenie upadłość, a także szereg załączników do niego. We wniosku typ nie tylko podamy dane dotyczące naszej firmy i uzasadnimy, dlaczego ogłaszamy jej upadłość, ale też wskażemy naszych wierzycieli i wysokość naszych zadłużeń. Co ważne, zdecydować będziemy musieli który rodzaj upadłości nas interesuje – upadłość likwidacyjna czy upadłość układowa. Należy także pamiętać, że wnioskować o upadłość firmy może nie tylko sam dłużnik, ale także i jego wierzyciel.

Czym jest upadłość likwidacyjna?

Upadłość likwidacyjna polega na tym, że firma zaprzestaje działalności, a jej majątek przeznaczany jest na spłatę wskazanych zadłużeń. W tym wypadku we wniosku będziemy musieli zawrzeć także listę wszelkich nieruchomości i innego majątku, który nasza firma posiada. Jest to rozwiązanie stosowane wtedy, kiedy nie widzimy już absolutnie żadnej możliwości poprawy sytuacji finansowej naszej firmy. Musimy jednak pamiętać, że ogłaszanie upadłości nie jest procesem natychmiastowym, a wręcz przeciwnie – może on trwać kilka miesięcy, a nawet dłużej. W tym czasie konieczne będzie zabezpieczenie majątku firmy, o ile to my sami złożyliśmy wniosek o ogłoszenie upadłości.

Co to jest upadłość układowa?

Upadłość układowa jest rozwiązaniem dla firm, które nie chcą jeszcze kończyć działalności, ale mają problem z poradzeniem sobie z ciężarem narastających zadłużeń. W takim przypadku wraz z wnioskiem o upadłość załączamy plan naprawczy, w którym wskazujemy sposób, w jaki postawimy firmę na nogi i skąd weźmiemy na to pieniądze, a także jak planujemy spłacać naszych wierzycieli. Taka forma upadłości jak upadłość układowa może być szczególnie dobrym rozwiązaniem dla jednoosobowych działalności gospodarczych, ponieważ uchroni właściciela od utraty całego majątku. Wierzyciel także ma możliwość wnioskowania o upadłość układową i również będzie wtedy musiał przedstawić swój plan naprawczy dla danej firmy.

Upadłość firmy nigdy nie jest czymś dobrym, ale w niektórych przypadkach jest ona po prostu nieunikniona. Zanim jednak już to zrobimy, warto zastanowić się na tym, czy możliwe jest jeszcze rozwiązanie naszych problemów. Jeśli tak, możemy zdecydować się na upadłość układową. Tak czy inaczej, decyzji o ogłaszaniu upadłości nie powinno się podejmować spontanicznie, a w wyniku szczegółowej analizy sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Potrzebujesz pomocy w wyjściu zadłużenia? Sposobem może być kredyt konsolidacyjny.

Dodaj komentarz