Co zrobić, żeby bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?

Co zrobić, żeby bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość?

Sprzedaż czy też zakup nieruchomości to w wielu przypadkach transakcja na wielką kwotę (z reguły kilkaset tysięcy złotych lub więcej). Oznacza to, że jej bezpieczeństwo jest znacznie bardziej kluczowe niż choćby sprzedaż starego sprzętu elektronicznego za kilkaset złotych. Oczywiście, niezależnie od kwoty, nikt nie chce zostać oszukanym, ale przy transakcjach związanych z nieruchomościami mogłoby to być szczególnie bolesne.

Jednak bez obaw – jest kilka stosunkowo prostych, ale użytecznych sposobów, które umożliwią ograniczenie ryzyka związanego ze sprzedażą bądź zakupem domu lub mieszkania do absolutnego minimum. Tak więc, co zrobić, aby bezpiecznie kupić lub sprzedać nieruchomość? Sprawdź!

Skorzystaj ze wsparcia specjalisty

Nie warto próbować wszystkiego zrobić samodzielnie. Brak wiedzy, doświadczenia i umiejętności może bowiem sprawić, że popełnimy jakiś błąd lub po prostu nie będziemy do końca efektywni w swoich działaniach. Z tego względu kluczowe jest delegowanie pewnych zadań ekspertom, którzy lepiej sobie z nimi poradzą. Tak też jest ze sprzedażą lub zakupem nieruchomości. W tym przypadku ekspertem będzie dobra agencja nieruchomości, ciesząca się świetną reputacją w branży i pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów. Z jej pomocą nie tylko cały proces sprzedaży lub zakupu przebiegnie łatwiej, szybciej i mniej nerwowo, ale też przede wszystkim bezpieczniej.

Kupując nieruchomość z pomocą agencji, nie musimy się martwić o dzikich lokatorów czy niepewny stan prawny nieruchomości. Wszelkie ogłoszenia wystawiane poprzez agencję są zweryfikowane pod względem rzetelności i legalności, a wykwalifikowany doradca z pewnością chętnie odpowie na jakiekolwiek pytania klienta. Również w przypadku sprzedaży domu lub mieszkania biuro nieruchomości będzie bardzo pomocne – między innymi zajmie się wszystkimi formalnościami, tak, aby transakcja była w pełni zgodna z obowiązującym prawem. Musimy jednak zadbać o to, aby zwracać się tylko do doświadczonych agencji, które są godne naszego zaufania.

Dokładnie zapoznaj się ze wszystkimi dokumentami

Niezależnie od tego, czy sprzedajemy, czy kupujemy nieruchomość, bezdyskusyjnie musimy zawsze dokładnie zapoznać się z umową kupna/sprzedaży i wszystkimi innymi dokumentami związanymi z transakcją. Nie jest to być może najciekawsze zajęcie na świecie, ale biorąc pod uwagę, na jak dużą sumę opiewają zwykle takie transakcje, jest to po prostu konieczność. Szczególnie, jeśli umowy nie dostarczyła niezależna osoba trzecia (na przykład notariusz) tylko przygotował ją sprzedający lub kupujący.

Dodatkowo, zanim cokolwiek podpiszemy, koniecznie powinniśmy poprosić o wgląd do księgi wieczystej nieruchomości, choćby po to, aby sprawdzić, czy nie jest na nią nałożona hipoteka.

Dodaj komentarz