Co zrobić, żeby nie przepłacić na kredycie?

Co zrobić, żeby nie przepłacić na kredycie?

Ograniczenie kosztu kredytu przy jego zaciąganiu jest kluczowe, szczególnie, jeśli mowa o kredycie na duże kwoty, zaciąganym na długi okres (czyli na przykład kredycie hipotecznym). W przypadku takiego zobowiązania nie do końca korzystne warunki kredytu na dłuższą metę mogą się przełożyć na ostateczny koszt kredytu wynoszący wiele tysięcy złotych więcej niż w przypadku, gdybyśmy skorzystali z najlepszej dostępnej w danym momencie oferty.

Kiepska oferta kredytu rzadko kiedy wybierana jest umyślnie – w większości przypadków wynika to z faktu, że kredytobiorcy nie mają wystarczającej wiedzy w zakresie finansów i bankowości, aby być w stanie samodzielnie podjąć właściwą decyzją. Jest to zrozumiałe, natomiast nie oznacza, że przeciętna osoba nie ma żadnej możliwości, aby upewnić się, że weźmie kredyt na atrakcyjnych warunkach. W takim razie, co zrobić, żeby nie przepłacić na kredycie?

Zwracaj uwagę na wszystkie szczegóły oferty

Każdy poradnik kredytowy z pewnością zwróci uwagę na to, że, aby skutecznie ocenić opłacalność danej oferty kredytu, trzeba bardzo dokładnie się z nią zapoznać. Czasami bowiem kredyt, który na pierwszy rzut oka może się wydawać atrakcyjny, wcale taki nie jest i vice versa.

Może się nam na przykład wydawać, że warto skorzystać z danej oferty, ponieważ dany kredyt posiada zerową prowizję, ale nie zwrócimy już uwagi na to, że jest ona rekompensowana wysokim oprocentowaniem lub dodatkowymi opłatami.

Należy pamiętać, że każda oferta kredytu powinna posiadać informację o jego RRSO (Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania), z uwagi na obowiązek informacyjny, jakim objęte są banki. Do obliczania RRSO wykorzystuje się wszystkie koszty związane z kredytem, ten wskaźnik jest więc bardziej miarodajny niż samo oprocentowanie nominalne.

Skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego specjalisty

Nie ma konieczności marnowania własnego czasu i energii na porównywanie różnych ofert kredytów, a przy tym ryzykowania, że wybierze się niewłaściwą ofertę. Zawsze istnieje możliwość poproszenia o pomoc wykwalifikowanych ekspertów, którzy zajmą się dla nas wyszukaniem właściwych ofert i odpowiedzą na wszelkie pytania związane z kredytem, dzięki czemu będziemy mogli podjąć właściwą, korzystną decyzję.

Uzyskanie pomocy specjalisty jest szczególnie ważne i potencjalnie korzystne w przypadku wspomnianych już zobowiązań na wysokie kwoty. Nie oznacza to jednak, że nie można zwrócić się do niego o wsparcie także w pozyskaniu stosunkowo niewielkiego kredytu, czy to gotówkowego, czy konsolidacyjnego lub jeszcze innego.

Dodaj komentarz