Czy aby inwestować trzeba mieć pokaźny budżet?

Czy aby inwestować trzeba mieć pokaźny budżet?

inwestować

Inwestowanie to, w telegraficznym skrócie, przeznaczanie środków finansowych na ich pomnożenie lub odtworzenie. Kiedy pada temat inwestowania na myśl mogą nam przyjść bankierzy z Wall Street, obracający olbrzymimi kwotami pod presją czasu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć się inwestowania nawet jako kompletny laik, nieposiadający wielkich zasobów pieniężnych. Kluczowa jest jednak cierpliwość i chęć nauki.

Zarobki na inwestowaniu

Poza rzadkimi przypadkami nie warto nastawiać się na szybkie zarobienie fortuny małym kosztem i bez dużego wysiłku. Chociaż zdarzają się i takie przypadki – na przykład osoby, które zainwestowały jeszcze kilka lat temu w zakup Bitcoinów, będąc cierpliwymi pomnożyły swoją inwestycję wielokrotnie. Wymagało to jednak szczęścia i odpowiedniego przewidywania i analizy rynku. W mniej ekstremalnych przypadkach również możliwy jest zarobek, ale znacznie mniejszy. Mniejsze jest jednak również ryzyko.

Niskobudżetowe inwestycje

Inwestować można na przeróżne sposoby. Klasyczną metodą jest lokata, ale przy obecnych wysokościach oprocentowań jest to metoda stosunkowo mało opłacalna, zwłaszcza przy mniejszych kwotach. Za to nawet przy małym budżecie można na przykład rozważyć zainwestowanie w kruszec – złoto bądź srebro. W razie jakichkolwiek niepokojów czy kryzysu finansowego jest to znacznie pewniejszy środek płatniczy niż zwykła waluta. Rośnie też wtedy jego wartość. Inwestować można również w okolicznościowe monety, banknoty czy znaczki. Jest to inwestycja długoterminowa, ponieważ wartość kolekcjonerska takich przedmiotów rośnie z czasem, ale potencjalnie opłacalna i niewymagająca dużego budżetu początkowego.

Sprzedaż z zyskiem

Kupno i odsprzedaż z zyskiem to podstawa inwestowania. Przy sprawnej analizie trendów i odrobinie szczęścia, można nawet niewielkim kosztem zarobić na giełdzie papierów wartościowych. Wiąże się to jednak ze sporym ryzykiem i równie dobrze można sporo stracić. Tego typu metoda inwestowania nie musi jednak odnosić się tylko do akcji. Sprzedawać z zyskiem można na przykład tanie przedmioty importowane z Chin czy przedmioty kupione okazyjnie na aukcjach internetowych. Jeśli ma się potrzebne umiejętności, można kupować zepsute sprzęty elektroniczne, naprawiać je i odsprzedawać za wyższą cenę.

Mały budżet nie musi zamykać drzwi do świata inwestycji. Chociaż dysponując małymi zasobami ciężej jest je pomnożyć, nie znaczy to, że jest to niemożliwe. Przy odrobinie zaangażowania można bez dużego ryzyka zarobić nawet na małych kwotach. Do inwestowania należy jednak podchodzić z rozwagą.

Dodaj komentarz