Czy wulkany na Bali są niebezpieczne?

Czy wulkany na Bali są niebezpieczne?

wulkany na bali

Indonezja to bardzo ciekawy kraj pod wieloma względami. Jednym z nich jest dość specyficzne położenie i zróżnicowanie geograficzne. Kraj ten niewątpliwie zajmuje jeden z najciekawszych obszarów naszej planety i nie bez powodu co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Znajdują się tam malownicze lasy deszczowe, egzotyczna fauna oraz flora, świątynie buddyjskie, wulkaniczne jeziora oraz wulkany. To właśnie ta ostatnia atrakcja budzi największe zainteresowanie. Monumentalne i w wielu przypadkach aktywne wulkany to coś, co może zaskoczyć nie jedną osobę. To właśnie one mogą zagwarantować turystom niezapomniane przeżycia połączone z niezwykłymi widokami. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy wulkany w Indonezji, a przede wszystkim na rajskiej wyspie Bali stanowią niebezpieczeństwo.

Wulkany na Bali a położenie Indonezji

Z pewnością zadajesz sobie pytanie, dlaczego w Indonezji jest aż tyle wulkanów, a np. w Europie jest ich tylko kilka. Na całej powierzchni Indonezji można naliczyć ponad 300 wulkanów, z czego część jest do tej pory aktywna. Jest tak, ponieważ kraj ten znajduje się w tzw. pierścieniu ognia. Co to oznacza? Jest to linia brzegowa, która przebiega wzdłuż zachodniego pasa Ameryki Południowej, obejmująca Amerykę Centralną, poprzez zachodni pas Ameryki Północnej-USA, Kanadę i Alaskę. Przechodzi do Azji, gdzie obejmuje Japonię, Filipiny i Indonezję. Dochodzi aż do Nowej Zelandii, przechodząc dokładnie nad Australią po wyspach pacyficznych. Pierścień ognia ma ok. 40 000 km długości i to właśnie w jego obszarze znajduje się najwięcej wulkanów (ponad 400) oraz odnotowuje się najwięcej trzęsień ziemi. Wulkany na Bali są więc od setek tysięcy lat naturalnym elementem krajobrazu, a mieszkańcy Indonezji po prostu są do nich przyzwyczajeni. Nasuwa się jednak pytanie, czy są one niebezpieczne i czy wycieczka w strony, gdzie znajdują się aktywne wulkany, jest dobrym pomysłem?

Czy wulkany na Bali stanowią zagrożenie dla turystów?

Nie warto rezygnować z wycieczki w tamtejsze strony tylko dlatego, że znajdują się tam wulkany. Mimo że niektóre z nich uważa się za aktywne, to większość nie wykazywała swojej aktywności już od setek lat. Co prawda istnieje kilka, które co jakiś czas dają o sobie znać. Nie są to jednak tak straszne wybuchy, jak te, do których dochodziło kilka tysięcy lat temu. Na ten moment władze Indonezji stale monitorują aktywność tych obiektów. Gdy zaczynają one stanowić realne zagrożenie, mieszkańcy i turyści, którzy znajdują się w pobliżu, są o tym informowani czy też ewakuowani. Więcej informacji na temat wulkanów na Bali znajdziesz na stronie http://duabenua.com/pl/blog/wulkany-na-bali/.

Dodaj komentarz