Dlaczego warto składać formularz pit online?

Dlaczego warto składać formularz pit online?

Już od kilku lato osoby fizyczne, które osiągają dochody z pracy zarobkowej bądź z prowadzonej działalności gospodarczej, mają możliwość złożyć roczną deklarację PIT przez internet. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Gotowe formularze

Największym problem, jaki pojawia się w momencie rozliczania rocznych dochodów, jest dokładne wpisanie właściwych cyfr w odpowiednie rubryki. Papierowe formularze nie wyliczą wszystkiego za nas, dlatego obliczenia musi przeprowadzić we własnym zakresie, bardzo skrupulatnie. Tymczasem rozliczając pit online, mamy możliwość skorzystania z gotowych formularzy, które są niejako zautomatyzowane. Dzięki temu wpisując cyfry w odpowiednie rubryki, program sam wylicza należny podatek do zapłaty bądź kwotę, którą urząd skarbowy powinien nam zwrócić. Skorzystanie z gotowych formularzy redukuje niemalże do minimum ryzyko pomyłki, która może okazać się dla nas bardzo kosztowna.

Oszczędność czasu

Wielu podatników z pewnością pamięta, jak wyglądało ręczne rozliczanie pit w czasach, gdy internetowe formularze nie były jeszcze dostępne. Doświadczone osoby zwykle radziły sobie z wypełnieniem papierowych druków stosunkowo szybko, jednak ci, którzy na co dzień nie mają do czynienia z podatkami, potrzebowali znacznie więcej czasu. Bardzo często prawidłowe wypełnienie deklaracji zajmowało cały dzień, natomiast dzięki programom do rozliczania pit online złożenie zeznania zajmie nie dłużej, niż kilkanaście minut. Co ważne, programy te połączone są z systemami urzędu skarbowego, dzięki czemu istnieje możliwość automatycznej wysyłki wypełnionej deklaracji. Internetowo można składać nie tylko samo zeznanie, ale również korektę do niego. Obecnie podatnicy mają możliwość skorzystania z komercyjnych programów do rozliczania pit, lecz mogą również rozliczyć się za pomocą formularza dostępnego w e-urzędzie skarbowym. Dodatkowo, rozliczając się przez internet, nie musimy oczekiwać w długich kolejkach do okienka urzędowego. Szczególnie duże nasilenie ruchu można zaobserwować w urzędzie skarbowym na około tydzień przed upływem terminu złożenia deklaracji.

Prosto i samodzielnie

Złożenie rocznej deklaracji podatkowej jest niezwykle proste i intuicyjne, dzięki czemu możemy tego dokonać samodzielnie, bez korzystania z pomocy biura rachunkowego czy pracodawcy. Oczywiście, podatnik musi mieć wiedzę na temat chociażby tego, czy przysługuje mu konkretna ulga podatkowa oraz czy może rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Niemniej jednak nie musi znać szczegółów dotyczących tego, w jaki właściwie sposób oblicza się podatek do zapłaty, ponieważ całość niezbędnych obliczeń wykonuje za niego automat. Dzięki internetowym formularzom samodzielnie mogą rozliczać się nawet osoby, które nie mają większej wiedzy o podatkach.

Dodaj komentarz