Jak manipulować ludźmi

Jak manipulować ludźmi

Jak manipulować ludźmi

Manipulowanie ludźmi to sztuka praktykowana od lat, często nawet nieświadomie. Jednak, kiedy nauczysz się świadomej sztuki manipulacji możesz sprawić, aby ludzie robili to, czego chcesz. Manipulowanie ludźmi jest o wiele prostsze, niż może się to wydawać. Najważniejsze jest zrozumienie, w jaki sposób inni podejmują różne decyzje. Czy jest to etyczne? Zdania w tej sprawie są podzielone, jednak Tobie pozostawiam wybór. Tak czy inaczej poprzez zmianę decyzji innej osoby możesz zyskać wiele korzyści. Przeczytaj poniższe wskazówki i dowiedz się, jak manipulować ludźmi.

Mierz siły na zamiary

Najważniejsze jest określenie, czy dana osoba jest podatna na manipulację. Musisz mieć świadomość, jak ważne są pewne decyzje dla drugiej osoby i w jakim stopniu możesz na nie wpłynąć. Musisz pamiętać, że im mniej istotne są decyzje, tym większe prawdopodobieństwo, że uda ci się je zmienić na swoją korzyść. Dużo łatwiej będzie ci namówić drugą osobę na obejrzenie filmu, którego nie lubi, niż na zmianę miejsca zamieszkania, które tobie odpowiada, a jej niekoniecznie. Widzisz różnicę, prawda? Staraj się wpływać na drugą osobę stopniowo, małymi krokami.

Okaż zrozumienie drugiej osobie

Bądź życzliwy i staraj się mówić to, co akurat chce usłyszeć druga osoba. Będziesz wiedział, jakich słów potrzebuje po wcześniejszych rozmowach, zarówno na mało znaczące tematy jak i te poważniejsze. Zbliżając się do innych możesz poznać ich sposób myślenia. Mówiąc wprost, musisz zdobyć zaufanie danej osoby. Okaż zrozumienie dla osoby, która musi właśnie podjąć pewną decyzję. Staraj się przekonać ją, że czujesz to, co ona – dzięki temu w łatwiejszy sposób skierujesz jej tok myślenia na korzystny dla ciebie tor. Ważne są również komplementy, nawet te drobne – budują one zaufanie, a także poczucie własnej wartości osoby, do której je kierujesz. Nic dziwnego, że będzie chciała być blisko ciebie i opowiadać o swoim życiu, kiedy dajesz jej tyle dobrego. Im bardziej się przed Tobą otworzy, tym większe możliwości manipulacji otworzą się przed Tobą.

Daj innym wybór

Czasami zależy nam na tym, aby inna osoba szybko podjęła decyzję, która będzie korzystna dla nas. Nie zawsze mamy czas na stopniowe poznawanie się i budowanie zaufania. Nie oznacza to jednak, że nie postawimy na swoim. Wystarczy przedstawić rozmówcy dwie opcje do wyboru – oczywiście muszą to być propozycje, które będą jednakowo nas zadowalały. W ten sposób dajesz drugiej osobie złudne poczucie, że ma wybór i to ona go dokonuje. Taki sposób manipulacji często jest wykorzystywany przez pracodawców. Pracownicy natomiast z braku chęci czy czasu zrezygnują z poszukiwania innych wariantów i decydują się na którąś z podanych opcji – nawet jeśli będzie ona dla nich niekorzystna. Taka manipulacja sprawdza się również wśród dzieci. Zamiast zapytać dziecko “Co chcesz zjeść na śniadanie?” wystarczy zapytać “Zjesz na śniadanie kanapkę z serem czy szynką?”. W tej sytuacji dziecko również czuje, że to ono dokonało wyboru. Rodzic natomiast zyskuje czas i unika nerwowej atmosfery, jaka mogła by nastąpić, gdy maluch przez swoje niezdecydowanie przez 15 minut zastanawiał się nad posiłkiem.

Sztuka manipulacji to proces długotrwały. Powyższe sposoby to tylko niewielka część tej sztuki, ale warto od nich zacząć. W miarę upływu czasu nauczysz się manipulować ludźmi i będziesz wiedział, jaki sposób na nich działa.

Powodzenia!

Dodaj komentarz