Jak zostać politykiem?

Jak zostać politykiem?

Jak zostać politykiem

Zostać prezydentem – kto o tym nie marzył będąc dzieckiem. Jak zostać politykiem? Jednak wraz z upływem lat wizja bycia politykiem coraz bardziej się rozmywała. We współczesnym dyskursie politycznym niewiele nowych osób garnie się do piastowania najwyższych urzędów w kraju. Niewielu chce pokazać swoją twarz wśród tych, którzy od lat sprawują władzę. A jednak zdarzają się tacy, którzy potrafią połączyć wizję bycia wielkim politykiem z faktyczną chęcią i umiejętnością wykorzystania władzy, aby przekuć ją w zmiany, na które społeczeństwo zasługuje i których żąda.

Bo kim tak naprawdę winien być polityk jak nie wybranym w sposób demokratyczny wysłannikiem woli swojego kraju?

Tak więc osoby, które chciałyby wejść do tego świata układów i struktur rządzących się swoimi prawami na Ziemi powinny zadać sobie pytanie nie jak zostać politykiem, ale jak zostać dobrym politykiem. W ostatnich latach w świecie polityki zaszło wiele wątpliwych wyborów i przetasowań, które zatrzęsły globem.

Hilary Clinton była świetnie przygotowaną kandydatką do objęcia urzędu prezydenta. Jej program wyborczy, konkretne, namacalne i realne propozycje zmian zapowiadały się naprawdę imponująco. Z resztą za tą kandydatką przemawia także długoletnia kariera w polityce i parszywa rola przecierania szlaków parytetom, między innymi w Kongresie, w którym zasiadała. Clinton przez lata przyczyniała się do tego, aby kolejne pokolenia kobiet mogły z podniesioną głową stawiać czoła mężczyznom na wysokich stanowiskach. Aby mogły opowiedzieć kiedyś swoim dzieciom historię o tym jak zostałam politykiem.

Jak zostać politykiem?

Clinton choć była jedną z najstarszych w historii kandydatek, to podczas kampanii radziła sobie całkiem nieźle. Wraz ze swoim dokładnie wyselekcjonowanym sztabem wyborczym jeździła po kraju, aby rozmawiać z ludźmi, słuchać ich potrzeb, dowiadywać się czego potrzebują jej wyborcy. Kiedy w jednym z miasteczek rozpoczęła się epidemia zachorowań, ponieważ ludzie nie mieli dostępu do czystej, pitnej wody, potrafiła odwiesić na jakiś czas swoją kampanię, uznając, że są rzeczy ważne i ważniejsze do wykonania. A niewielu wówczas było chętnych, aby zająć się sprawą warunków życia ludzi, których męczyła choroba.

Wybory potoczyły się jednak w zupełnie niespodziewany sposób, a prezydentem Stanów został Donald Trump – człowiek, który ani podczas trwania kampanii, ani po jej zakończeniu nie przedstawił jakiegoś planu działań czy reform, którymi chciałby się zająć.

Tuż po zakończeniu wyborów, kiedy wszystko stało się jasne, kobiety, które spotkały gdzieś na drodze Hilary Clinton przepraszały ją za to, że nie poszły na wybory. Paradoksalnie sprawdza się tutaj teoria, że najbardziej do konkretnych wyborów przyczyniają się ci, którzy na nie nie idą. Tak było także w tym przypadku.

Zastanów się, czy to jest na pewno dobra decyzja

Chcąc wiedzieć, jak zostać politykiem, warto najpierw pomyśleć o tym, czy w ogóle jest to dobra droga dla nas. Mówi się, że politycy zbyt dużo zarabiają, a ich praca jest lekka, wygodna i przyjemna. Nie zawsze jest to prawda, chociaż trzeba przyznać, że politycy na najwyższych szczeblach władzy mogą liczyć na różne benefity, o których przeciętny obywatel może tylko pomarzyć. Perspektywiczny polityk powinien przede wszystkim posiadać dużą dozę charyzmy. Tak naprawdę polityk jest sprzedawcą – chce jednak sprzedać wyborcom nie konkretny towar, a ideę. Przekonanie, że on będzie najlepiej reprezentował ich interesy i jest najlepszym kandydatem. Dobry polityk musi być więc świetnym mówcą, który jest w stanie bez problemu improwizować. Nie raz przyjdzie taki moment, w którym zadane zostanie niewygodne pytanie, na które nie do końca wiadomo jak odpowiedzieć. Nie można wtedy zmilknąć ani zacząć plątać się w zeznaniach. Trzeba być opanowanym i odpornym na stres. Najważniejsi politycy na co dzień podejmują ważne decyzje, które mniej lub bardziej realnie wpłyną na życia milionów ludzi. Nie jest to presja, którą wytrzyma każdy. Trzeba także zdawać sobie sprawę, że wielkie pieniądze zarabiają nieliczni. Politycy na szczeblach lokalnych czy dopiero zaczynający swoją karierę często zarabiają niewiele albo nawet wcale.

Zacznij się angażować

Pierwszym krokiem do kariery w polityce jest zaznaczenie swojej obecności. Należy najpierw wybrać partię, której program jest nam najbardziej bliski i skontaktować się z lokalnym koordynatorem. Można również wybierać partię na podstawie tego, jakie jest jej poparcie, a więc szanse na uzyskanie władzy, ale nie jest to polecane. Oportuniści zwykle nie zachodzą daleko, bo widać, że nie robią tego z prawdziwego przekonania. Dane kontaktowe, a także szczegóły dotyczące tego, jak się do danej partii zapisać zazwyczaj są jasno określone na jej stronie internetowej. Później idzie już z górki – pojawiaj się na spotkaniach, zbieraj podpisy, organizuj wydarzenia, zgłaszaj własne pomysły. Jeśli inni członkowie partii zauważą twoje zaangażowanie i talent, z pewnością szybko awansujesz. Formalnie nie jest wymagane żadne wykształcenie wyższe, aby zrobić karierę w polityce, w praktyce jednak jeśli interesuje nas poważna polityka powinniśmy móc wylegitymować się dyplomem jakiejś uczelni, najlepiej z kierunków powiązanych z prawem, historią, socjologią czy politologią. Swoją przygodę ze stanowiskami wybieranymi drogą głosowania można, a wręcz trzeba zacząć skromnie, na przykład od wyborów do rady miasta bądź gminy. Odpowiedź na pytanie jak zostać politykiem nie może jednak być jednoznaczna, ponieważ każdy przechodzi przez nieco inną ścieżkę.

 

Dodaj komentarz