Jaki biznes otworzyć na wsi? Pięć wskazówek, które mogą przynieść sukces

Jaki biznes otworzyć na wsi? Pięć wskazówek, które mogą przynieść sukces

Jaki biznes otworzyć na wsi? Pięć wskazówek, które mogą przynieść sukces

Biznes na wsi

Mieszkanie na wsi drastycznie różni się od tego, jak mieszka się w dużych miastach. Głębokie różnice występują nie tylko w obrębie prywatnego życia mieszkańców danych miejscowości, ale również w zawodowej sferze życia. W przypadku różnic dotyczących prywatnego życia możemy mówić o dostępie do kultury, rozrywki czy edukacji, który w mieście z pewnością jest dużo większy niż na wsi. Natomiast w kwestiach zawodowych wieś zazwyczaj charakteryzuje się wyższą stopą bezrobocia i dużo mniejszym wyborem, jeśli chodzi o miejsca pracy. Bardzo często wśród małych miejscowości znajduje się jedna nieco większa, np. siedziba gminy i to ona stanowi swego rodzaju centrum życia mieszkańców. Rynek pracowników skupia się zazwyczaj wokół jednego lub kilku wiodących zakładów pracy, a ci, którzy pracę chcą zmienić – chcąc nie chcąc – migrują wyłącznie między nimi.

Na szczęście w ostatnim czasie zmienia się bardzo wiele czynników, które mają wpływ na jakość życia na wsi. Rosnące możliwości komunikacyjne coraz częściej pozwalają na to, by starać się o pracę w innych wsiach lub w miastach. Dojazd nie stanowi problemu, biorąc pod uwagę, że większość ludzi posiada samochody. Również dzięki temu, że mieszkańcy wsi mają coraz szerszy dostęp do edukacji, różnego rodzaju szkoleń i warsztatów, a przede wszystkim do Internetu, rośnie świadomość na temat prowadzenia własnego biznesu. Coraz więcej osób decyduje się na otworzenie własnej działalności mieszkając na wsi. Jest to z korzyścią dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, ponieważ stają się dla siebie pracodawcami, ale również tworzą nowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu. Jednak na początku tej drogi zawsze pojawia się pytanie: jaki biznes otworzyć na wsi? Specyfika miejsca jest zdecydowanie inna niż w mieście, więc sprawę trzeba dobrze przemyśleć.

Oto pięć praktycznych wskazówek, które pomogą uniknąć błędu i zdecydować się na odpowiedni biznes:

  1. Wykorzystaj potencjał swojego regionu. Bardzo często zdarza się tak, że w konkretnym regionie wytwarza się produkty, które są zupełnie nieosiągalne w innych miejscach. To właśnie one przyciągają ludzi i dają firmie szansę na powodzenie. Jeśli w twoim regionie wytwarza się coś unikalnego, co mógłbyś zaoferować innym – koniecznie to wykorzystaj. Zazwyczaj dotyczy to produktów żywieniowych, ale czasem także innych, na przykład drewna. Zastanów się, co w twoim regionie jest na tyle unikalnego, że mogłoby przynieść korzyści finansowe.
  2. Zorientuj się, czego brakuje. Bardzo często młodzi przedsiębiorcy idą w ślad za tymi, którzy odnieśli już sukces w zakresie prowadzenia własnej firmy. Zakładają wówczas podobny biznes, licząc na to, że również im się powiedzie. Niestety, nie biorą pod uwagę aktualnych realiów. O sukcesie tamtej firmy mogła zadecydować sprzyjająca sytuacja rynkowa, brak konkurencji i szereg innych czynników. Następnie mogły one ulec zmianie i powodują, że ten sam plan biznesowy nie jest już tak atrakcyjny. Poza tym kopiowanie cudzego pomysłu na biznes nigdy nie jest dobrym pomysłem. Rozejrzyj się wokół siebie i zorientuj, jakich usług w twoim regionie brakuje. Może wśród nich znajdzie się luka, którą sam zapełnisz?
  3. Wieś jest w modzie, wykorzystaj to. Ogromna rzesza ludzi w każdy weekend ucieka z tętniącego życiem miasta, by skryć się na wsi, gdzie można odpocząć i się wyciszyć. To właśnie dla nich można organizować szereg rzeczy związanych ze wsią: agroturystyka, tematyczne wioski, gospodarstwa ekologiczne, parki linowe, ba! Nawet szkoły przetrwania. Prowadzenie własnego biznesu na wsi niekoniecznie musi być skierowane do jej mieszkańców. Klientów można szukać również wśród mieszkańców miast.
  4. Podążanie za tradycją jest piękne. Wieś to przede wszystkim pola, uprawa zbóż, produkcja żywności, hodowla zwierząt. Jeśli w ramach twoich możliwości jest stworzenie gospodarstwa i czujesz, że to coś, co cię uszczęśliwi – nie wahaj się. Gospodarstwa rolne mogą być stabilnymi i opłacalnymi biznesami, oczywiście pod warunkiem odpowiedniego kierowania.
  5. Łączność mimo wszystko. Pamiętaj, że mimo mieszkania na wsi – masz dostęp do podobnych narzędzi jak mieszkańcy miast, przede wszystkim – do Internetu. Jest on bazą wypadową dla działalności wszelkiego rodzaju. Możesz za jego pomocą sprzedawać wytwarzane przez siebie rzeczy (jeśli na przykład zajmujesz się rękodziełem), czy choćby oferować swoje usługi, które wymagają głównie umiejętności i dostępu do komputera (jeśli na przykład jesteś grafikiem, czy zajmujesz się tworzeniem stron internetowych). Wówczas prowadzenie biznesu podczas mieszkania na wsi będzie wyglądało tak samo, jak wtedy, gdy mieszka się w mieście.

Dodaj komentarz