Maksymalne oprocentowanie kredytu – ile wynosi?

Maksymalne oprocentowanie kredytu – ile wynosi?

Oprocentowanie kredytu stanowi jeden z najważniejszych parametrów, na który jako klient banku powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. To właśnie oprocentowanie naszego kredytu związane jest z jego kosztem. Na podstawie tego procentowego parametru, raty naszego zobowiązania w banku, a także okresu jego spłaty, mogą zostać wydłużone lub skrócone.

Część osób myli pojęcie oprocentowania kredytowego z RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania. Uważa przy tym, że obydwa te pojęcia są ze sobą w pewnym sensie tożsame. Takie myślenie jest jednak błędne. Może ono spowodować złą interpretację danej oferty kredytowej i prowadzić do niepotrzebnych nieporozumień.

Oprocentowanie kredytu w banku

Oprocentowanie kredytu stanowi podstawowy koszt, który jest związany ze spłatą zobowiązania wobec banku. To właśnie od wysokości tego parametru zależne jest to, jak bardzo wysoką kwotę z tytułu odsetek za udzielony kredyt w banku, będziemy musieli spłacić wraz z udzielonym kapitałem. Warto wiedzieć, że taki procentowy koszt odsetek w skali roku jest wliczony w odpowiednich proporcjach do miesięcznych rat udzielonego nam kredytu.

Oprocentowanie kredytu w Polsce może być stałe, albo zmienne. Dzięki stałości tego parametru możemy mieć pewność, że przez cały okres kredytowania stopa oprocentowania nie ulegnie zmianie. W przypadku zmiennego oprocentowania takiej gwarancji nie mamy.  Banki są uprawnione do samodzielnego ustalania wysokości kosztów związanych z udzielaniem kredytów. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim powinny one trzymać się pewnych norm. Banki nie mogą zatem przekroczyć maksymalnego oprocentowania kredytu, które wynosi 7,2% w 2021 roku.

Oprocentowanie kredytu to nie to samo co RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, nie jest tym samym co oprocentowanie kredytu. RRSO stanowi całkowity koszt naszego zobowiązania. Jest on wyrażony w wartości procentowej całkowitej kwoty kredytu w skali jednego roku. Dzięki Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania możemy ocenić faktyczne wydatki związane z kredytem.

Umiejętność właściwego obliczania RRSO jest niezwykle ważna. Dzięki niej możemy dokonać wiarygodnego porównania ofert kredytu w poszczególnych bankach. Jeśli jednak taka samodzielna kalkulacja stanowi dla nas problem – to warto jest skorzystać wtedy z pomocy specjalisty. Doświadczonego eksperta od finansów znajdziesz na Multikredyt.pl. Dzięki jego pomocy uzyskanie korzystnej oferty kredytu z niskim RRSO i oprocentowaniem będzie dużo łatwiejsze.

Dodaj komentarz