Pościel do łóżeczka i dodatkowe akcesoria

Pościel do łóżeczka i dodatkowe akcesoria

Łóżeczka są miejscem, w którym najmłodsze dzieci spędzają większość swojego czasu. Dlatego warto zorientować się w dostępnych produktach, które można zastosować w łóżeczku, by zapewnić dzieciom spokojny sen i bezpieczny rozwój. Najbardziej oczywistym wyborem jest oczywiście pościel. Jednak nie jest to jedyny element wyposażenia łóżeczek, które warto poznać przed pojawieniem się nowego członka rodziny.

Pościel to podstawa.

Najważniejszym elementem dziecięcego łóżeczka, który pozwala spokojnie zasnąć i dobrze odpocząć, jest odpowiednia pościel dla dzieci. Na rynku istnieje bardzo dużo różnych rodzajów pościeli. Należą do nich klasyczne zestawy: poduszka plus kołdra, na które nakłada się dopasowane formatem poszewki. Obok nich funkcjonuje pościel z wypełnieniem, która nie wymaga nakładania dodatkowych tkanin. Sama w sobie stanowi już komplet. Ponadto, jako pościel dziecięcą, szczególnie polecaną dla noworodków stosuje się rożki lub śpiworki. Bywa także, że dzieci przykrywane są przytulnymi kocykami.

Akcesoria – ważne wyposażenie łóżeczek dziecięcych.

Pościele do łóżeczka dziecięcego uzupełniane są często o dodatkowe produkty, wpływające na jakość snu dziecka. Część z nich natomiast pełni funkcję dekoracyjną, a nawet ochronną. Przyjrzyjmy się zatem tym dodatkowym elementom.

Prześcieradło – miękkie podłoże i ochrona materaca.

Nie sposób wygodnie się wyspać na niezabezpieczonym materacu. Byłoby to nieprzyjemne dla skóry małego dziecka. Nie uchroniłoby też materaca przed zabrudzeniami. Aby wybrać właściwe prześcieradło, należy zwrócić uwagę na jego format, materiał i sposób nakładania. Najbardziej popularny rozmiar łóżeczek to 120 × 60 cm. Jeśli posiadasz taki właśnie typ, to z łatwością dobierzesz adekwatną wielkość prześcieradła. Materiał powinien być naturalny, który nie wywołuje alergii. Natomiast najwygodniejszy sposób nakładania zapewnia prześcieradło z gumką, która pozwala uniknąć zwijania się materiału podczas snu małego dziecka.

Ochraniacz – zabezpiecza dziecko przed mocnym uderzeniem.

Łóżeczko jest dla dziecka nie tylko miejscem do spania. Spędza ono w nim również sporo czasu, poznając swoje możliwości ruchowe. Stara się obracać, a nawet podnosić swoje drobne, niewprawne jeszcze ciało. Często takie próby kończą się upadkiem na miękki materac. Jednak mogą skutkować również uderzeniem głową o szczebelki, co może być bardzo nieprzyjemne. Ochraniacz, pozwala amortyzować takie uderzenie, które staje się praktycznie bezbolesne. Wybierając ochraniacz warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jego wysokość. Ochraniacz nie powinien zajmować całej powierzchni szczebelek, tak aby zapewniał prawidłową cyrkulację powietrza.

Warkocz – alternatywna forma ochrony.

Ochronę przed uderzeniami o szczebelki może pełnić także, tak zwany warkocz. Ma zupełnie inny kształt niż klasyczne, płaskie ochraniacze montowane do szczebelków. Jednak funkcję pełni bardzo podobną – ma zabezpieczyć dziecko przed uderzeniem podczas prób wstawania. Producenci zalecają stosowanie warkocza w formie otulacza dla młodszych dzieci, oraz klasycznego ochraniacza dla starszych, co można uzyskać po rozpleceniu warkocza i zamontowaniu do szczebelków łóżeczka.

Kokon – bezpiecznie jak u mamy.

Jedną z możliwości ułożenia małego dziecka w łóżeczku, jest położenie go w kokonie umieszczonym na materacu łóżeczka. Noworodek, otulony z każdej strony, czuje się bardzo bezpiecznie, a to wpływa na jakość jego snu. Takie kokony mają różne wielkości, gdyż można stosować je zarówno w łóżeczku jak i poza nim. Dysponując jednak standardowym łóżeczkiem o wielkości 120 × 60 cm należy tak dopasować kokon, by nie przekraczał tego wymiaru. Zastosowanie takiego akcesorium nie wymaga montowania dodatkowych ochraniaczy, gdyż jego boki pełnią właśnie funkcję ochronną.

Pościel do łóżeczka to nie tylko klasyczna kołdra czy poszewki, ale również szereg akcesoriów, które wzbogacają tę podstawową, najważniejszą część łóżeczkowego wyposażenia.

Dodaj komentarz