Poznaj bliżej miasto Pruszków

Poznaj bliżej miasto Pruszków

Pruszków to miasto administracyjnie należące do województwa mazowieckiego, stanowiące siedzibę powiatu pruszkowskiego. Miasto otrzymało prawa miejskie w roku 1916. Pruszków liczy ponad 60 tysięcy mieszkańców i jest częścią aglomeracji warszawskiej. Aby dowiedzieć się co aktualnie ważnego dzieje się w mieście warto sprawdzić portal wpruszkowie.pl na którym regularnie są publikowane istotne wiadomości Pruszków Co warto zobaczyć w Pruszkowie jeśli planujemy go odwiedzić?

​Park Potulickich w Pruszkowie

W śródmiejskiej części Pruszkowa znajduje się park, którego łączny obszar wynosi ponad 23 hektary. Na czas jego założenia uznaje się II połowę XIX wieku. W parku znajdziemy klasycystyczny pałac, który do roku 1945 stanowił własność rodziny Potulickich, obecnie to miejsce należy do Urzędu Stanu Cywilnego. Warto też zwrócić uwagę na unikatowy budynek oficyny dworskiej wraz z wozownią. Warto wiedzieć, że co sobotę w parku odbywają się biegi typu parkrun jeśli tylko pogoda dopisuje.

​Park im. Tadeusza Kościuszki w Pruszkowie

Kolejnym ciekawym miejscem w Pruszkowie jest nieco mniejszy park o powierzchni trochę ponad 4 hektary. Unikatowym budynkiem znajdującym się w parku jest Pałacyk Pusłowskich, zwany również Pałacem Sokoła. Zbudowany w 1876 roku neorenesansowy budynek powstał na zlecenie właściciela miejscowej kaflarni Ignacego Więckowskiego. Po drugiej wojnie światowej budynek pałacu był użytkowany przez Dom Kultury Dzieci i Młodzieży. W 1993 roku na parterze budynku umieszczono filię Biblioteki Miejskiej. W latach od 2009 do 2011 przeprowadzono odbudowę Parku, której celem było połączenie kilku funkcji tego miejsca wraz z możliwością jakie daje mały park zawierający place zabaw dla dzieci. Jest to teraz miejsce, które jest nowoczesne, z oświetleniem, ławeczkami i dobrą nawierzchnią poszczególnych alejek.

​Muzeum Dulag 121

W Pruszkowie na ulicy 3 Maja znaleźć można muzeum utworzone w 2010 roku, którego motywem przewodnim jest historia niemieckiego obozu przejściowego Dulag 121. W muzeum można obejrzeć reprodukcje historycznych zdjęć i różnorakich dokumentów dotyczących funkcjonowania niemieckiego obozu w czasie wojny. Dużą część zbiorów stanowią również multimedialne eksponaty, które w lepszy sposób przybliżają tamte tragiczne wydarzenia. Ciekawym elementem muzeum jest znajdująca się w jego antresoli makieta obozu przedstawiająca go w skali 1:160. Muzeum jest otwarte również na wycieczki szkolne dla których przygotowane są oferty związane z warsztatami, wykładami i lekcjami związanymi z historią.

Dodaj komentarz