Rękawice budowlane od A do Z – najważniejsze informacje

Rękawice budowlane od A do Z – najważniejsze informacje

Wśród rękawic roboczych można wyróżnić wiele podkategorii. Wynika to z faktu, że ten element odzieży roboczej może mieć bardzo różnorodne właściwości i parametry w zależności od tego, do jakich konkretnie zadań ma być wykorzystywany. W związku z tym dzieli się je, aby łatwiej było odnaleźć rękawice, które spełnią oczekiwania osób na określonych stanowiskach bądź wykonujących konkretne obowiązki.

Wśród najpopularniejszych podkategorii rękawic roboczych wymienia się często tak zwane rękawice budowlane. Już sama nazwa daje wskazówkę odnośnie do tego, gdzie się ich używa (chociaż trzeba zauważyć, że na placu budowy wykonuje się różne obowiązki i nie zawsze sprawdzą się w ich przypadkach te same rękawice), ale nie wskazuje dokładnie, do jakich prac. Tę kwestię, a także wiele innych istotnych zagadnień związanych z tymi rękawicami, omówimy poniżej.

Z jakich materiałów wykonuje się rękawice budowlane?

Materiał, z którego wykonuje się rękawice robocze jest bardzo istotny – wpływa on zarówno na poziom i typ ochrony, które one zapewniają, jak i na komfort noszenia, wytrzymałość czy swobodę ruchów. Jeśli chodzi o rękawice budowlane, to w ich przypadku wykorzystuje się zazwyczaj skórę licową lub dwoinową. Ma ona właściwości, które sprawiają, że doskonale nadaje się do produkcji odzieży roboczej mającej za zadanie umożliwić bezpieczne wykonywanie ciężkich prac.

Wysokiej jakości skóra przede wszystkim jest trudna do przecięcia, rozdarcia czy przetarcia, a takie właśnie zagrożenia są najbardziej realne podczas przenoszenia ciężkich materiałów i elementów czy też innych obowiązków tego typu. Długi, sztywny mankiet zapewnia, że ochrona obejmuje nie tylko samą dłoń, ale również nadgarstek, który także jest narażony na  Warto wspomnieć, że w sprzedaży dostępne są zarówno rękawice całoskórzane, jak i takie, które są jedynie wzmacniane skórą.

Zastosowanie rękawic budowlanych

Już wyżej wskazano, że tego typu rękawice mogą doskonale sprawdzić się do ciężkich prac, natomiast trzeba podkreślić, że są one bardzo różnorodne. Można znaleźć na przykład również rękawice skórzane stworzone z myślą konkretnie o spawaczach, charakteryzujące się odpornością na wysoką temperaturę czy iskry, które pojawiają się zawsze podczas spawania.

Dodatkowo, znajdują one zastosowanie także poza placem budowy – wiele osób korzysta z nich także przy wykonywaniu prac ślusarskich czy rolniczych, które wiążą się z podobnymi zagrożeniami jak prace wykonywane na budowie.

Przed zakupem należy więc dobrze się zastanowić, gdzie i jak będą używane rękawice i w związku z tym przed czym powinny chronić, aby można było powiedzieć, że umożliwiają bezpieczną pracę. Pozwoli to szybko i sprawnie dobrać odpowiedni produkt.

Dodaj komentarz