Taśmy przenośnikowe – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Taśmy przenośnikowe – jakie są ich rodzaje i zastosowanie?

Taśmy przenośnikowe to jedno z narzędzi transportu towarów. Charakteryzuje się prostą konstrukcją i skutecznością działania. Taśma transportowa ujęta w pętlę, wspierana na rolkach, to gwarancja skuteczności i efektywności przewożenia różnego rodzaju materiałów. Dla większej efektywności konstrukcja napędzana jest silnikiem elektrycznym, który wprowadza w ruch bęben napędowy przenośnika.

Rodzaje taśmy przenośnikowych

Taśmy przenośnikowe wykonuje się z: silikonu, gumy, tworzywa elastycznego, bawełny.

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem taśm przenośnikowych jest tzw. taśma zwykła, uniwersalna. Za jej pomocą transportuje się materiały sypkie oraz rozdrobnione, np:

  • paliwa sypkie
  • kruszywa o niewielkiej ścieralności
  • cement
  • chemię nie agresywną
  • płody rolne

Wykorzystuje się je szeroko w gospodarce, a przede wszystkim w przemyśle: budowlanym, energetycznym, chemicznym, spożywczym, metalurgicznym.

Jeśli potrzebujesz serwisu przenośników taśmowych, odwiedź stronę wulkanizacja-tasm.pl i zapoznaj się z ofertą profesjonalnej firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie wulkanizacji taśm przenośnikowych.

Taśmy przenośnikowe profilowane

Taśmy z profilami gumowymi to kolejny przykład taśm przenośnikowych. Stosuje je się wówczas, gdy występuje konieczność transportu towaru pod określonym kątem w stosunku do poziomu. Konstrukcja taśmy osadzonej na rolkach pozwala na bezpieczną translokację takich materiałów jak: żwir, kamienie, ale też owoce czy warzywa.

Innymi cechami charakteryzują się taśmy przenośnikowe służące do transportu specjalistycznych materiałów w wysokiej temperaturze, np. do 220 stopni C. A jeszcze innymi taśmy olejoodporne, które stosuje się w zakładach hutniczych, przemyśle energetycznym czy do transportu surowców wtórnych, zawierających szereg substancji szkodliwych, olejopochodnych, smaro pochodnych czy też różnego rodzaju rozpuszczalniki.

Taśmy trudnościeralne natomiast służą do transportu takich materiałów jak: koks, materiały budowlane, fosforyt. Przeznaczone są one przede wszystkim do relokacji materiałów wielkogabarytowych, ostrokrawędzistych czy charakteryzujących się wysokim stopniem twardości. Taśmami do transportu specjalistycznych materiałów są również taśmy przenośnikowe trudnopalne. Służą one do przemieszczania węgla czy produktów łatwopalnych. Stosuje się je również w obszarach zagrożonych wybuchem. Posiadają specjalną konstrukcję, która minimalizuje ryzyko samozapłonu, zarówno samej taśmy przenośnikowej jak i przemieszczanego materiału. Specyfika składu taśmy i konstrukcji umożliwia wykorzystywanie ich w ciepłowniach, spalarniach śmieci, przy budowach trudnych obiektów, np. tuneli, czy w elektrociepłowniach.

Zalety stosowania taśm przenośnikowych do transportu

Wykorzystywanie w przemieszczaniu towarów taśm przenośnikowych charakteryzuje się przede wszystkim ekonomiką. Do transportu towarów nie trzeba wynajmować przewoźnika. Taśmy przenośnikowe zapewniają również ciągłość pracy, mogą pracować bez przerwy, tak długo jak jest to konieczne. Charakteryzują się także niskim stopniem awaryjności, i mogą pracować w każdych warunkach atmosferycznych, bez względu na pogodę. Współcześnie wykorzystuje się je w większości gałęziach gospodarki kraju.

Więcej o zaletach stosowania taśm przenośnikowych do transportu, opisano szczegółowo na blogu: https://www.wulkanizacja-tasm.pl/blog.html, gdzie znajdują się praktyczne porady i dodatkowe informacje z zakresu serwisowania taśm.

Dodaj komentarz