Pożyczki dla firm na start
Rozpoczęcie własnej działalności to dla wielu spełnienie marzeń. Bycie własnym szefem ma wiele pozytywów, ale wiąże się także z dużą odpowiedzialnością. Założenie firmy jest bardzo kosztowną inwestycją, na którą nie każdego stać. Nie zawsze poniesione wydatki zaczną się zwracać od razu, co dodatkowo komplikuje sprawę. Może okazać się, że potrzebny będzie kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności. Czy istnieją takie oferty? Jak trudno jest otrzymać pożyczkę na start i czy jest to opłacalne?
Co będzie potrzebne do otrzymania kredytu na start
Jeśli interesuje nas zaciągnięcie zobowiązania w banku, to musimy przygotować się na szereg formalności. Banki w końcu chcą mieć pewność, że firma szybko nie upadnie i nie stracą swoich pieniędzy. Dokumenty, jakich będziemy potrzebować to świetnie napisany biznesplan, zaświadczenia o terminowych wpłatach do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego (nawet jeśli dopiero rozpoczynamy działalność), a także dokumenty potwierdzające wpis firmy do rejestru działalności gospodarczej. Dodatkowo jest duża szansa, że bank będzie od nas wymagał jakiejś formy zabezpieczenia kredytu – może to być na przykład poręczenie jakiejś osoby trzeciej lub hipoteka ustanowiona na nieruchomości.
Na co trzeba uważać biorąc pożyczki na start firmy
Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności to dla wielu może być świetna opcja, ale tylko pod warunkiem, że będziemy zachowywać należytą ostrożność. Warto zapoznać się z ofertami jak największej liczby banków i firm pożyczkowych przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, a także uważnie przeczytać każdą umowę przed jej podpisaniem.
Jakie są inne źródła finansowania firmy
Może okazać się, że jeżeli rzeczywiście mamy dobry pomysł na własną działalność, możliwe będzie uzyskanie pożyczki bezzwrotnej od innego źródła niż bank czy firma pożyczkowa. Coraz częściej można spotkać się z programami Unii Europejskiej lub lokalnych Urzędów Pracy, które gwarantują kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na start firmy, a często jedynym wymaganiem jest to, że przedsiębiorstwo musi później istnieć minimum przez rok lub dwa. Dodatkowo w niektórych przypadkach (na przykład jeśli chcemy otworzyć studio i stworzyć własną grę komputerową) ciekawym pomysłem może być skorzystanie z któregoś z wielu serwisów zbiórkowych dostępnych w Internecie. Znaleźć można zarówno polskie, jak i zagraniczne portale crowdfundingowe, które oferują taką możliwość i pomogły w rozpoczęciu lub sfinansowaniu działalności już wielu firmom.
Jest wiele sposobów, na które początkujący przedsiębiorca może sfinansować start swojej firmy. Warto przemyśleć, która jest najlepsza w danym przypadku.