Jak motywować pracowników do pracy? Najlepsze sposoby

Jak motywować pracowników do pracy? Najlepsze sposoby

 

System motywacyjny pracowników jest niezbędny w każdej firmie. To właśnie dzięki niemu, Twoi pracownicy będą pracować jeszcze wydajniej, a co najważniejsze będą zadowoleni z tego, co robią. Prócz oczywistego sposobu na podniesienie poziomu motywacji swoich pracowników, jakim jest podniesienie wynagrodzenia, istnieje też kilka innych skutecznych sposobów. Oto kilka z nich.

Możliwość awansu

Perspektywa awansu jest dla wielu osób bardzo dużą motywacją, do pracy. Otrzymanie wyższego stanowiska w zamian za swoje osiągnięcia oraz starania może być bardziej atrakcyjne niż jednorazowa premia. W końcu przyjęcie nowych obowiązków daje szanse na wykazanie się a tym samym polepszenie swojej pensji na dłuższy okres czasu. Dając swoim pracownikom możliwość wspinania się po szczeblach kariery w firmie, możesz zyskać bardzo zmotywowany zespół. Pracownik, który czuje się doceniony, pracuje wydajniej i z o wiele większą przyjemnością. Ważne jest jednak to, aby pracownicy nie walczyli między sobą o lepsze stanowisko. Może to doprowadzić do niepotrzebnych kłótni oraz napiętej atmosfery. Staraj się więc nie przeprowadzać „konkursów”, w których kilka osób będzie ubiegać się o lepsze stanowisko. Takie działanie być może działa na samym początku, bo cały zespół czuje się zmotywowany, ale w konsekwencji doprowadzi do tego, że niektórzy mogą poczuć się mniej kompetentni w stosunku do innych.

Spotkania integracyjne

Dobra komunikacja w zespole jest bardzo ważna, ponieważ usprawnia codzienną pracę. Jako pracodawca powinieneś dbać o to, aby co jakiś czas organizować wspólne wyjścia i imprezy integracyjne. Dzięki nim cały zespół poczuje motywacje do tego, aby lepiej się poznać, a tym samym usprawnić działanie firmy. To dobra okazja, aby poznać się bardziej prywatnie i zacieśnić więzi międzyludzkie. Obiad w restauracji w czasie pracy to też dobry pomysł na to, aby pokazać pracownikom, że zależy Ci na ich komforcie.

Nagrody i prezenty rzeczowe

Wiele osób sądzi, że pieniądze są najlepszą nagrodą dla pracownika. Cóż, jest w tym wiele prawdy, jednak czasem lepiej od koperty z pieniędzmi sprawdzi się prezent lub nagroda za jakieś osiągnięcie, czy po prostu za wkład w duży projekt. Mogą to być książki branżowe, drobne urządzenia elektroniczne, które przydadzą się w pracy lub inne rzeczy, które wiesz, że spodobają się pracownikom. Prezent powinien nawiązywać do branży, w jakiej pracujecie. Dobrą praktyką jest też nagradzanie pracowników za wymyślanie nowych pomysłów, które mają usprawnić pracę w firmie.

Dodaj komentarz