Kiedy stajemy przed sądem i wnioskujemy o alimenty na opiekę nad dzieckiem, jednym z najważniejszych pytań będzie to, jaka kwota nas interesuje. Nie może ona zostać wyciągnięta z księżyca, niczym nieuzasadniona i podana spontanicznie. Musimy się nad nią odpowiednio wcześniej zastanowić i ustalić ją na podstawie realnych danych. Kalkulator alimentów jest narzędziem, które ma w tym pomóc. Tylko co to właściwie jest kalkulator alimentacyjny? Czy jeśli chcemy dostać odpowiednio wysokie alimenty kalkulator rzeczywiście nam w tym pomoże, czy tylko zaszkodzi?
Czym są kalkulatory alimentacyjne?
Kalkulator alimentów to inaczej kalkulator utrzymania dziecka. Pozwala on prosto i szybko policzyć, ile przeciętnie wydajemy na poszczególne przedmioty i usługi dla naszego dziecka w miesiącu. Jedyne, co musimy zrobić, to wpisać w puste pola odpowiednie kwoty (na przykład wysokość wydatków na zajęcia dodatkowe czy ubrania). Błyskawicznie otrzymamy sumę, którą w teorii możemy potem przedstawić sądowi. Wiele kalkulatorów pozwala nawet na wydrukowanie szczegółowego arkusza.
Czy warto używać kalkulatorów?
Kalkulator utrzymania dziecka sam w sobie nie jest złym pomysłem – pozwala odpowiednio zorganizować i pogrupować nasze wydatki, a to tego dzięki niemu możemy być pewni, że niczego nie zapomnimy. Jest z nim jednak jeden problem (chociaż oczywiście nie występuje on w każdym kalkulatorze). Chodzi bowiem o to, że kalkulator alimentacyjny dostępny w Internecie jest w bardzo wielu formach, a większość z nich jest całkowicie nieżyciowa.
Wymagane jest na przykład podanie nie kosztów samego wyżywienia dziecka, a po kolei trzeba zaznaczać, ile wydaje się na poszczególne artykuły żywnościowe: masło, mleko, chleb i inne. Po pierwsze, ciężko w ogóle jest to określić, bowiem często przecież korzystają z tych produktów także inni członkowie rodziny. Po drugie, później taki wydruk może mieć kilkanaście stron. Jeśli pojawimy się w sądzie z takim stosem papierów, a do tego jeszcze całym plikiem paragonów do pary, wcale nie zbliży nas to do pozytywnego dla nas rozstrzygnięcia sprawy, a jedynie zirytuje sędziego. Nie da się zaprzeczyć, że jeśli staramy się o alimenty kalkulator może znacznie ułatwić nam życie – nie może on jednak mieć setek pozycji na różne wydatki. Zakrawa to wręcz o śmieszność.
Proste obliczanie wydatków na dziecko
Do tego celu tak naprawdę można zastosować nie tylko dedykowany kalkulator alimentacyjny, ale także zwykły kalkulator w naszym telefonie i kartkę papieru. Wystarczy pomyśleć przez chwilę o maksymalnie kilkunastu kategoriach wydatków, które ponosimy z tytułu wychowywania dziecka. Powinny one być maksymalnie uproszczone – dobre przykłady to chociażby jedzenie, odzież, rozrywka czy zajęcia dodatkowe. Kwotę możemy podać orientacyjną. Jeśli się nieco pomylimy, nic złego nam się wbrew pozorom nie stanie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy celowo przesadzać i ją zawyżać.
Nie powinniśmy także zamieszczać na tej liście wydatków, które ewidentnie nie służą spełnianiu podstawowych potrzeb dziecka. Żaden sąd nie przyzna ogromnych alimentów, bo według rodzica dziecko musi jeździć na egzotyczne wakacje 4 razy do roku. Jeśli nasze wyliczenia będą realistyczne i rozsądne, to sąd powinien przychylić się do naszego wniosku. Należy pamiętać, że weźmie on pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale także to, jakie są dochody drugiej strony i czy są one w stanie pokryć nasze żądania, a jednocześnie wystarczyć na jej utrzymanie. Warto wspomnieć, że w przypadku niewpłacania alimentów w terminie naliczają się odsetki, począwszy od pierwszego dnia spóźnienia. Ostatecznie przeterminowanymi alimentami może zająć się komornik.
Kalkulator utrzymania dziecka może okazać się przydatny, warto jednak wybrać taki, który rzeczywiście jest użyteczny, a więc nie zmusza nas do uzupełniania kilkuset różnych pozycji wydatków. Znacznie lepsze jest podsumowanie wszystkich potrzeb w kilku lub kilkunastu kategoriach. Dzięki temu będziemy mieć dużą szansę na przyznanie nam alimentów w takiej kwocie, o jaką wnioskowaliśmy. Niestety, może się okazać, że nie zawsze będą one wpłacane w terminie. Zaczną się jednak wtedy naliczać odsetki od alimentów, a więc w którymś momencie powinniśmy otrzymać zarówno przeterminowane alimenty, jak i odsetki za zwłokę.
Potrzebujesz kredytu na zaległe alimenty? Szukasz najlepszego kredytu dla firmy? Potrzebna ci pomoc w wyjściu z zadłużenia i kredyt konsolidacyjny? Zgłoś się do profesjonalnych doradców Habza Finanse.