Dlaczego dużych kwot nie należy trzymać w przysłowiowej szafie?

Dlaczego dużych kwot nie należy trzymać w przysłowiowej szafie?

Wiele osób ma tendencję do trzymania swoich oszczędności w przysłowiowej szafie, a więc przetrzymywania ich w bezpiecznym miejscu na czarną godzinę. Może się to wydawać rozsądne, ale wbrew pozorom wcale takie nie jest, zwłaszcza jeśli mówimy o dużych kwotach. Cały czas kiedy oszczędzamy w taki sposób, to tak naprawdę tracimy. Wraz z postępującą inflacją, a więc spadkiem wartości pieniądza, powiększa się różnica między tym, ile warte były nasze oszczędności na początku, a ile teraz. Dobrze jest więc dowiedzieć się, jak zarobić pieniądze na naszym oszczędzaniu, a nie je tracić.

Czemu oszczędzając, tak naprawdę tracimy?

Powody spadku wartości pieniądza mogą być różne. Obecnie z powodu trudnej sytuacji klimatycznej coraz większe są ceny owoców i warzyw, a więc jesteśmy w stanie za teoretycznie te same pieniądze zakupić ich mniej teraz, niż jeszcze kilka lat temu. Jakakolwiek zawierucha polityczna również ma znaczny wpływ na inflację. Zewnętrzne czy wewnętrzne problemy kraju odbijają się w ten sposób, że ludzie masowo wykupują towary ze sklepów, aby być przygotowanym na wszelki wypadek. Wiąże się to z drastycznym wzrostem ich cen. Inflacja może być także bezpośrednim wynikiem dodrukowywania przez rząd pieniędzy, na które nie ma pokrycia na przykład w złocie. Z tego powodu drastycznie spadała wartość pieniądza w czasach Polskiej Republiki Ludowej, aż większość obywateli mogła się tytułować milionerami, ale ich miliony nie miały żadnej siły nabywczej.

Jak zarobić pieniądze na oszczędzaniu

Trzymając nasze pieniądze w przysłowiowej szafie niemal zawsze możemy być pewni, że na tym stracimy. Zarobek jednak często wiąże się z koniecznością akceptacji jakiegoś ryzyka. Jeśli jednak wystarczy nam, że chociaż częściowo zminimalizujemy nasze straty, a ryzykować nie chcemy wcale, również mamy pewne opcje. Najpopularniejszą i najprostszą do wcielenia w życie z nich jest otworzenie lokaty w wybranym banku. Niestety, ich oprocentowanie zazwyczaj mieści się w przedziale 1,5-2%, co może nawet nie pozwolić na pokrycie strat wywołanych w wyniku obniżania się wartości pieniądza. Znacznie lepsze okazje na zarobek dają bardziej ryzykowne wyjścia, takie jak inwestycje w zakup akcji na giełdzie, nieruchomości czy kruszec. Wymagają one jednak większego wkładu finansowego, a także pewnej wiedzy, aby nie popełnić jakiegoś katastrofalnego błędu.

Warto dowiedzieć się, jak zarobić pieniądze na swoich oszczędnościach, zamiast na nich tracić. Nie mamy wpływu na wzrost inflacji, który jest niemal nieunikniony, możemy więc być niemal pewni, że pieniądze odłożone do szafy generują tylko straty.

Dodaj komentarz