Jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK?

Jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK?

Zanim bank udzieli Ci kredytu, z pewnością sprawdzi informacje, które dostępne są w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Warto więc najpierw samemu sprawdzić jakie informacje na Twój temat się tam znajdują. BIK możesz sprawdzić samodzielnie w bardzo prosty sposób. Pozwoli Ci to przeanalizować czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca do tego, aby ubiegać się o kredyt lub pożyczkę.

Co to jest BIK?

Jak już wspomnieliśmy BIK to Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która może gromadzić, przechowywać i udostępniać informacje na temat wszystkich klientów banków. Tę możliwość wykorzystują banki i inne instytucje finansowe, które chcą sprawdzić, czy osoba, która ubiega się o kredyt, będzie go w stanie spłacić. Między innymi przez informacje zawarte w BIK pracownicy banku są w stanie ocenić, jaka jest Twoja zdolność kredytowa.

Jak sprawdzić swój raport w Biurze Informacji Kredytowej?

Możesz to zrobić samodzielnie, nie wychodząc z domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.bik.pl i wybierzesz opcję „raport BIK”. Musisz podać kilka danych, które pozwolą Ci utworzyć konto m.in. numer dowodu osobistego i PESEL. Następnie musisz potwierdzić swoją tożsamość. Wykonaj skan dowodu osobistego i wgraj go w przeznaczone do tego pole we wniosku. Jeśli Twoja weryfikacja przebiegnie prawidłowo, będziesz musiał ustawić hasło do profilu i zalogować się na konto za jego pomocą. Po zalogowaniu na konto będziesz mieć możliwość pobrania raportu na swój temat. Wybierz opcję „pojedynczy raport”, który kosztuje 39 zł i dokonaj płatność online. Po dokonaniu i zaksięgowaniu płatności uzyskasz dostęp do raportu, z którego dowiesz się, jakie informacje na Twój temat przechowuje BIK.

Punkty w BIK?

Nasza zdolność kredytowa jest oceniana przez BIK w skali punktowej od 0 do 100. Im więcej punktów tym bardziej wiarygodnymi kredytobiorcami jesteśmy w oczach banku. Między innymi za pomocą tych informacji pracownicy banku oceniają czy jesteśmy w stanie spłacić kredyt, o który się ubiegamy i czy można nam zaufać. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyny decydujący o decyzji banku parametr. Obliczanie zdolności kredytowej jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem, na który składa się analiza kilku, a nawet kilkunastu elementów. Warto jednak zadbać o swoją pozytywną historię kredytową w BIK, ponieważ to właśnie on w dużej mierze buduje naszą zdolność kredytową. Jeśli ubiegasz się o kredyt, to bank z pewnością sprawdzi, jak wygląda Twoja sytuacja w Biurze Informacji Kredytowej.

Dodaj komentarz