Jakie dokumenty są wymagane do zaciągnięcia pożyczki ratalnej?

Jakie dokumenty są wymagane do zaciągnięcia pożyczki ratalnej?

Zanim nastąpi wypłata środków na konto, zawsze oczywiście trzeba najpierw zawrzeć umowę pożyczki, a jeszcze wcześniej – zawnioskować o jej przyznanie. Wiążę się to z pewnymi formalnościami, takimi jak chociażby właśnie konieczność prawidłowego i rzetelnego wypełnienia wniosku. Wielu potencjalnym pożyczkobiorcom bardzo zależy na czasie i chcą oni, aby cały proces zaciągania zobowiązania finansowego przebiegł jak najszybciej i bezstresowo.

W związku z tym pojawiają się pytania między innymi o to, jakie dokumenty są potrzebne do zaciągnięcia pożyczki ratalnej. Postanowiliśmy to omówić w tym artykule, ponieważ warto wiedzieć to zawczasu, aby móc się odpowiednio przygotować i później nie musieć działać w stresie. Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Jakie dokumenty są konieczne do zaciągnięcia pożyczki na raty?

Dla wielu klientów banków i firm pożyczkowych obecnie kluczowe są takie aspekty, jak krótki czas oczekiwania na decyzję kredytową, niewielka ilość formalności związanych ze zobowiązaniem czy możliwość złożenia wniosku przez Internet (co można zrobić na przykład tutaj: https://pozyczka-ratalna.pl/). Instytucje finansowe zdają sobie z tego sprawę i starają się tak upraszczać swoje procedury, aby wciąż zachować wysoki poziom bezpieczeństwa i zminimalizować ryzyko związane z pozytywną decyzją, ale jednocześnie spełnić wymagania klientów.

W praktyce oznacza to, że obecnie pożyczkę ratalną można zaciągnąć nawet bez dostarczenia jakichkolwiek specjalnych dokumentów, nie licząc oczywiście dowodu osobistego (a właściwie danych, które się na nim znajdują) i wniosku o pożyczkę (który aktualnie bardzo często przybiera formę elektroniczną). Zamiast tego pożyczkobiorca w ramach wniosku składa oświadczenie o swoich dochodach, czyli wskazuje, ile wynoszą, z jakich źródeł pochodzą, do kiedy zawarta została jego aktualna umowa o pracę bądź umowa zlecenie i nie tylko.

Trzeba przy tym wskazać, że zdarzają się specjalne przypadki, w których potencjalny pożyczkobiorca może zostać poproszony o dostarczenie jakiegoś dokumentu weryfikującego jego oświadczenie, takiego jak zaświadczenie o dochodach od pracodawcy. Może tak być na przykład w sytuacji, w której z jakiegoś względu oświadczenie klienta zostanie poddane w wątpliwość.

Co jeszcze jest konieczne, aby zaciągnąć pożyczkę ratalną?

Zaciągnięcie pożyczki ratalnej będzie się także wiązało z koniecznością potwierdzenia swojej tożsamości. W przypadku pożyczki w fizycznej placówce wierzyciela, wystarczające jest okazanie ważnego dowodu osobistego. Przy pożyczce przez Internet wykorzystuje się między innymi specjalne aplikacje, dzięki którym klient może zweryfikować swoją tożsamość, logując się na swoje konto bankowe.

Wciąż często wykorzystywane są także tak zwane przelewy weryfikacyjne, zdarzają się również takie metody weryfikacji, jak podpisywanie umowy przy kurierze czy odbiór środków w placówce Poczty Polskiej za okazaniem dowodu osobistego.

Dodaj komentarz