Czy można wziąć kredyt hipoteczny pracując za granicą?

Czy można wziąć kredyt hipoteczny pracując za granicą?

Wiele osób wyjeżdża z naszego kraju w poszukiwaniu lepszego życia, ale ostatecznie planuje powrót do Polski na stałe. Wiązać się to może z chęcią zakupu nieruchomości, ale nie każdy ma na to wystarczające środki własne. Kredyt hipoteczny wydaje się być jedynym rozwiązaniem, ale czy w ogóle można go otrzymać pracując za granicą? Czy kredyt dla obcokrajowca jest opłacalny?

Kredyty hipoteczne w złotówkach

Niewątpliwie każdy pamięta bardzo głośną (i do dzisiaj nie do końca rozwiązaną) sprawę kredytów we frankach. W momencie zaciągania kredytów kurs był bardzo atrakcyjny, ale w pewnym momencie znacznie się to zmieniło i kredytobiorcy zmuszeni byli spłacać znacznie wyższe zobowiązania. Nie była to sytuacja tak zaskakująca, jak mogłoby się zdawać – waluty są z natury niestabilne i chociaż tak duży spadek lub wzrost jest rzadkością, trzeba być na niego gotowym.

Komisja Nadzoru Finansowego z uwagi na sytuację frankowiczów w 2014 roku zarekomendowała, aby możliwe jest branie kredytu mieszkaniowego jedynie w tej walucie, w której się zarabia. Oznacza to, że dla Polaka pracującego na przykład w Niemczech kredyt w złotówkach nie jest możliwy. Czy jednak na pewno? Istnieje jedno rozwiązanie tego problemu. Wystarczy zaciągnąć kredyt wspólnie z osobą, która pracuje w Polsce i zarabia w naszej walucie. Będzie się to jednak wiązało z wyższym kosztem całkowitym kredytu, niż gdyby obie osoby zarabiały w złotówkach.

Kredyty w walucie zagranicznej

Kredyty w walucie zagranicznej są w Polsce udzielane, ale w świetle kryzysu z kredytami we frankach decyduje się na to niewiele banków. Trzeba się również przygotować na wiele obostrzeń i formalności. Konieczne będzie przetłumaczenie przez tłumacza przysięgłego naszego zaświadczenia o dochodach i umowy o pracę. Dostarczyć będziemy musieli także wyciąg z konta bankowego i naszą historię kredytową w kraju zamieszkania. Dodatkowo musimy liczyć się z tym, że taka oferta kredytu nie będzie bardzo atrakcyjna. Nie będzie go można prawdopodobnie zaciągnąć na tak długo, jak często robią to Polacy (czyli na przykład 35 lat), wymagany może też być większy wkład własny. Dużo zależy też od tego, gdzie pracujemy. Jeśli jakiś bank udziela kredytów w walucie obcej, zwykle musi to być któraś z popularniejszych walut: dolary amerykańskie, euro czy funty brytyjskie. Bywa, że pojawia się również możliwość zaciągnięcia kredytu w koronach szwedzkich czy norweskich.

Kredyt dla obcokrajowca w Polsce jak najbardziej istnieje, nie jest to jednak bardzo opłacalna opcja. Niestety wiele szkód w tej kwestii wyrządziła afera frankowa, która znacząco zmieniła nastawienie banków w kwestii udzielania kredytów w obcych walutach, a także utrudniła osobom zarabiającym za granicą zaciąganie kredytów w złotówkach.

Dodaj komentarz