Lokalizator GPS w firmie – sposób na obniżenie kosztów firmowej floty

Lokalizator GPS w firmie – sposób na obniżenie kosztów firmowej floty

lokalizator gps w firmie

Lokalizator GPS to urządzenie namierzające pozycję Twojego pojazdu w czasie rzeczywistym. Większość urządzeń ma także opcję zapisywania przejechanych tras tak, aby można było je potem odczytać. Na rynku znajdziemy wiele mniej i bardziej profesjonalnych rozwiązań. Najtańsze lokalizatory to koszt do dwustu złotych. Do tej dziedziny zaliczamy tanie, chińskie podróbki komunikujące się z serwerem znajdującym się w Chinach lub Hong-Kongu. Zakup takiego urządzenia może wydawać się kuszący, i czasem zdarzy się prawdziwa okazja, ale w większości przypadków będą to po prostu stracone pieniądze – zepsute urządzenie lub niedziałająca platforma skutecznie ostudzą nasz zapał. Kolejna półka cenowa to markowy lokalizator GPS współpracujący z dedykowaną platformą. Jest to najlepszy wybór zarówno dla klienta prywatnego, jak i niedużej firmy (do 100 samochodów służbowych). Cena takiego urządzenia to około 300 zł – oprócz niej musimy się także przygotować na abonament. Większość firm nie zwraca uwagi na klienta – zarówno ten indywidualny jak i firmowy muszą płacić tyle samo i mają te same prawa i przywileje. W tej kategorii odróżnia się firma BearPoint – tutaj zarówno klient prywatny jak firmowy jest traktowany indywidualnie. Jeśli na przykład posiadasz motocykl i nie potrzebujesz lokalizatora w sezonie jesienno-zimowym – nie zapłacisz wtedy ani złotówki.

Czy lokalizator GPS w firmie w ogóle się opłaci?

Pan Michał prowadzi firmę transportową. Wydatki na paliwo w samochodach dostawczych wynoszą 4 tysiące netto miesięcznie. Po kontakcie ze znajomym prowadzącym firmę podobnej wielkości Pan Michał zdziwił się słysząc, że za paliwo płaci prawie 2 razy więcej niż jego znajomy. Zaintrygowany zleca instalację systemu lokalizacji GPS w kilku swoich samochodach. Okazuje się, że niektórzy z jego pracowników używają firmowych dostawczaków do załatwiania prywatnych spraw. Po poinformowaniu o obecności lokalizatorów GPS, wydatki na paliwo spadają do 2,5 tysiąca netto na miesiąc, co pozwala na zatrudnienie dodatkowego pracownika i szybszy rozwój przedsiębiorstwa.

Bazując na doświadczeniach osób które skorzystały już z tego rozwiązania, można mieć pewność że tak będzie. Lokalizator GPS nie tylko zabezpiecza samochód, ale daje także pewność, że zaufanie pracodawcy nie będzie nadużywane. Pracownik użytkujący pojazd zabezpieczony lokalizatorem będzie bardziej uważał na pedał gazu, co bezpośrednio przełoży się na obniżone koszty paliwa jak i eksploatacji pojazdu.

Często zdarza się, że po instalacji systemu lokalizacji wydatki na paliwo w firmie maleją z dnia na dzień. Wynika to z faktu, iż pracownicy chętnie korzystają z pojazdów firmowych do celów niezwiązanych z pracą, nie szanując przy tym użytkowanych przez siebie samochodów. Jeśli jednak pracodawca będzie miał możliwość sprawdzenia sposobu, w jaki podwładni użytkują jego mienie, będzie on mógł wprowadzić obostrzenia które zapobiegną nadużyciom.

Podsumowując, system lokalizacji GPS to same plusy zarówno dla klientów indywidualnych jak i firmowych, a koszt jego instalacji jest niski w porównaniu z korzyściami, jakie oferuje.

1 Comment

Dodaj komentarz