Dobry freelancer – jak go znaleźć?

Dobry freelancer – jak go znaleźć?

Dobry freelancer - jak go znaleźć?

Freelancer, który stworzy firmową stronę www

Kiedy nie potrafimy stworzyć samodzielnie dobrej, efektywnej strony internetowej naszej firmy decydujemy się na zatrudnienie osoby, która zrobi to za nas. Przedsiębiorcy, zwłaszcza ci którzy dopiero wkraczają na rynek często korzystają z usług freelancera. Aby jednak wybrać odpowiednią osobę, która spełni nasze oczekiwania warto wiedzieć na co zwrócić uwagę.

Od czego zacząć szukając freelancera

Przede wszystkim odrzuć tych, którzy dają najniższe stawki. Jeśli większość freelancerów wycenia swoją usługę na 1000 zł, a jeden czy dwóch na 200 zł, to możesz być pewien, że ci ostatni prawdopodobnie są kiepscy. Poza tym warto zastanowić się nad tym, ile czasu „kupujesz” płacąc niską cenę. Przykładowo – chcesz zlecić utworzenie strony internetowej i wybierasz ofertę za 200 zł. Czy taki freelancer poświęci na wykonanie strony wystarczającą ilość czasu? Powołać do życia stronę www jest stosunkowo łatwo. Potem jednak zaczynają się prace związane z jej dostosowaniem do wymagań klienta, modyfikowanie wyglądu, testowanie różnych wariantów układu strony czy innych elementów wpływających na jej aspekt wizualny – to wszystko wiąże się z dodatkowym czasem i nakładem pracy. Aby utworzyć sprawnie działający serwis potrzeba nawet 2 miesięcy! Czy uważasz, że osoba, która twierdzi, że zrobi to za 200 zł wykona dokładnie swoją pracę? Raczej nie będzie to rozbudowana strona o jakiej myślałeś.

Dobry freelancer – jak go znaleźć?

Ponadto warto zatrudniać freelancerów, którzy mają działalność gospodarczą, działalność w ramach AIP lub wystawiają faktury za pomocą useme. Osoby, które prowadzą działalność są bardziej wiarygodne – wtedy nie jest to dla nich sposób na dorobienie, lecz główne źródło utrzymania. Jest większa szansa, że ktoś, dla kogo freelance jest źródłem utrzymania, podejdzie poważnie do terminów i zleceń, bo zależy mu na udanej współpracy i dobrej opinii klienta.

Ważne jest, aby zawsze sprawdzić wcześniejsze projekty freelancera, którego zatrudniasz oraz to z kim pracował i jakie ma opinie. Równie istotny jest czas, w jakim freelancer odpisuje na prośbę o wycenę. Jeśli ktoś na maila z pytaniem odpowiada po tygodniu, a na kolejnego znowu po kilku dniach, to nie warto brać go pod uwagę.

Oczywiście nawet jeśli dostosujesz się do powyższych wskazówek, także możesz trafić na kogoś, kto nie jest rzetelny, nie trzyma się terminów i nie ma wystarczających umiejętności. Takie ryzyko istnieje zawsze, ale trzeba je zminimalizować – odrzucenie wykonawców z najniższymi stawkami, postawienie na kogoś z firmą i z referencjami, zwiększają szanse, że zatrudnimy dobrego freelancera.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz