Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

Jak długo trwa sprawa rozwodowa?

Osoby, które zastanawiają się nad zakończeniem związku małżeńskiego bądź są na wczesnych etapach tego procesu mogą się zastanawiać, jak długo może to potrwać. Niełatwo jest odpowiedzieć na to pytanie, biorąc pod uwagę, że każdy rozwód może się nieco różnić, czy do podejściem współmałżonków, wiekiem dzieci, kwestiami majątkowymi i nie tylko. Można jednak podać orientacyjne zakresy dat, które mogą okazać się pomocne, dlatego też takie właśnie zakresy można znaleźć poniżej.

Rozwód bez orzekania o winie – ile trwa?

Rozwód bez orzekania o winie to taki, kiedy oboje małżonkowie są zgodni co do chęci zakończenia związku małżeńskiego i nie obarczają winą za jego rozpad siebie wzajemnie bądź jednej ze stron (na przykład nikt nie dokonał zdrady czy nie znęcał się nad rodziną, a po prostu uczucie wygasło). Jest to zdecydowanie najszybszy rodzaj rozwodu.

Sprawę może nieco skomplikować posiadanie małoletnich dzieci, a także kwestie podziału majątku, jednak, jeśli również w tych kwestiach (a więc w zakresie tego, kto ma mieć opiekę nad dzieckiem, gdzie ma ono mieszkać, jaki ma być zakres kontaktu, kto ma otrzymać jaką część majątku po rozwodzie) panuje zgoda, to nie wydłużą one znacząco całego procesu.

Rozwód bez orzekania o winie może się skończyć już na dwóch, a nawet jednej rozprawie. Takie rozprawy są z reguły wyznaczane raz na 3 miesiące (aczkolwiek wiele zależy od obłożenia sprawami danego sądu), co oznacza, że można zakończyć małżeństwo w prostych sprawach już w przeciągu 3-6 miesięcy.

Jak długo trwa rozwód z orzekaniem o winie?

Co jednak, jeśli jedna ze stron lub obie uważają, że ktoś zawinił i doprowadził do rozpadu związku małżeńskiego, lub też nie ma zgody w zakresie tego, jak na przykład ma wyglądać opieka nad dziećmi? Sprawa z pewnością się w takim przypadku wydłuży.

Konieczne może być przeprowadzenie bardzo wielu rozpraw, podczas których prezentowany będzie materiał dowodowy i przesłuchiwani świadkowie, aby ustalić winę, a także, aby sąd mógł w oparciu o zebrane dane zdecydować o kwestii praw rodzicielskich czy alimentów. Z tego względu trudne rozwody z orzeczeniem o winie to często kwestia nie kilku miesięcy, a kilku lat.

Szczególnie w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie warto, aby w sprawę został zaangażowany adwokat Kraków. Dzięki temu proces może zostać przyspieszony, a także, co ważne, są większe szanse, że potoczy się on po naszej myśli. Redukujemy także szansę, że popełnimy przypadkiem jakiś poważny błąd z powodu braku wiedzy i doświadczenia, co jest prawdopodobne w przypadku reprezentowania samego siebie przed sądem.

Dodaj komentarz