Jak sprawdzić BIK – poradnik krok po kroku

Jak sprawdzić BIK – poradnik krok po kroku

jak sprawdzić bik
Wiele osób, które starają się o uzyskanie kredytu w banku, dostaje decyzję negatywną. Przyczyn tego może być wiele, na przykład brak zdolności kredytowej albo zła historia kredytowa. Czy to oznacza, że taka osoba już nigdy nie uzyska kredytu? Niekoniecznie. Z każdej sytuacji można jakoś wyjść, jednak w pierwszej kolejności trzeba ustalić przyczynę problemu.

Zła historia kredytowa

Kiedy uda nam się ustalić, że przyczyną odmowy udzielenie nam kredytu, była nasza zła historia kredytowa, to pora na kolejny krok. Musimy tę naszą historię przeanalizować. Wiele osób jednak nie ma pojęcia jak sprawdzić BIK. A bez pobrania raportu z Biura Informacji Kredytowej niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Czynność sprawdzenia naszego BIK-u jest bardzo prosta. Wystarczy odwiedzić stronę internetową tej instytucji i się tam zarejestrować.

Trzeba będzie podać swoje dane osobowe, takie jak: imię, nazwisko, PESEL, numer dowodu osobistego oraz adres zamieszkania. Do założenia konta niezbędne jest również podanie naszego adresu mailowego oraz numer telefonu komórkowego. Ostatnim etapem jest potwierdzenie naszych danych. W tym celu musimy dołączyć do systemu zdjęcie lub skan naszego dowodu osobistego. Na samym końcu musimy wykonać również przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł z naszego konta bankowego. Następnie musisz kliknąć w link aktywacyjny, który przyjdzie na twój adres mailowy oraz wpisać kod autoryzacyjny, który otrzymasz za pośrednictwem SMS. Potem jeszcze ustal hasło do konta i gotowe.

Analiza raportu BIK

Kiedy wiemy już jak sprawdzić BIK https://finanse.net.pl/jak-sprawdzic-bik/, to pora przejść do analizy otrzymanego raportu. Zawiera on informację o naszych wszystkich zobowiązaniach kredytowych, które zaciągaliśmy na przestrzeni ostatnich lat. Raport uwzględnia zarówno kredyty aktualne, jak i te już dawno spłacone. Znajdziemy tam również wszelkie informacje o ewentualnych liczbie, wysokości rat oraz wszelkich opóźnieniach i zaległościach w spłacie kredytów. Raport zawiera również nasz scoring, czyli wskaźnik punktowy mówiący o naszej wiarygodności kredytowej. W raporcie pojawi się również wyciąg z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, w której uwzględnione są wszelkie nasze zaległości wynikające z niezapłaconych rachunków lub faktur.

Jeżeli przyczyną odmowy kredytu jest zła historia kredytowa, to musimy sprawdzić co było tego bezpośrednią przyczyną. Często bywa tak, że w raporcie widnieją dawno spłacone kredyty, na których kiedyś pojawiły się jakieś zaległości. Często wystarczy więc wysłać odpowiednie pismo do banku z prośbą o wycofanie takiego wpisu i droga do kredytu ponownie stoi przed nami otworem. Jeżeli jednak zaległości dotyczą bieżących kredytów, to wówczas szanse na uzyskanie kredytu w chwili obecnej są bardzo małe.

Dodaj komentarz