Na co należy zwracać uwagę, wybierając konto firmowe?

Na co należy zwracać uwagę, wybierając konto firmowe?

Konto firmowe nie powinno być wybierane przypadkowo czy bez zastanowienia. Jeśli dobierzemy je właściwie, nie przepłacimy, a do tego będziemy mogli cieszyć się użytecznymi dodatkowymi funkcjami czy specjalnymi ofertami.

Rachunki firmowe (a często co najmniej kilka ich rodzajów) oferuje większość Polskich banków, dlatego też podjęcie dobrej decyzji może być trudne. Poniżej zebraliśmy przydatne wskazówki, dzięki którym łatwiej będzie porównywać poszczególne oferty.

Koniecznie sprawdź opłaty związane z kontem

Z otwarciem i prowadzeniem konta firmowego może się wiązać spora ilość opłat, w tym między innymi opłaty za przelewy, wydanie karty i samo funkcjonowanie konta. Dla średnich i dużych firm nie będą one mocno odczuwalne, ale, szczególnie w przypadku firm niewielkich lub początkujących, każda złotówka może mieć znaczenie.

Dlatego też przed wyborem konta należy zapoznać się ze szczegółową tabelą opłat, która powinna być dostępna na stronie internetowej danego banku. W wielu przypadkach koszt prowadzenia konta można znacznie obniżyć, jeśli spełnimy określone warunki, czyli na przykład otrzymamy wystarczająco wysokie wpływy w danym miesiącu lub wykonamy minimalną ilość transakcji.

Żeby porównać wysokości opłat w różnych bankach, nie trzeba po kolei odwiedzać wszystkich ich witryn. Wystarczy znaleźć rzetelny ranking kont firmowych, w którym wszystkie najważniejsze informacje zostaną zebrane w jednym miejscu. Będziemy mogli wtedy już na pierwszy rzut oka zobaczyć przykładowo, w których bankach korzystanie z karty lub przelewy do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są darmowe.

Zwróć uwagę na dodatkowe funkcje konta

Banki muszą ze sobą konkurować o klientów, dzięki czemu wprowadzają do kont firmowych coraz więcej udogodnień. Takie konto nie musi już służyć wyłącznie do wykonywania przelewów i przechowywania środków firmowych, ale może mieć także wiele innych funkcji.

Wśród nich można znaleźć dostęp do systemu księgowości, wsparcie prawne, a także specjalne oferty promocyjne (na przykład programy afiliacyjne). W niektórych przypadkach za założenie konta i spełnienie pewnych wymogów (na przykład wykonanie określonej ilości transakcji w ciągu pierwszych kilku miesięcy) można otrzymać nawet kilkaset złotych, co będzie wartościowym zastrzykiem gotówki szczególnie dla nowych i małych firm.

Coraz częściej można też spotkać się z możliwością zaciągnięcia kredytu firmowego bezpośrednio z poziomu konta, przy mniejszej ilości formalności, a także założenia dodatkowego konta oszczędnościowego i walutowego. Konto walutowe będzie szczególnie istotne, jeśli zdarza nam się współpracować z zagranicznymi klientami czy kontrahentami – nie będziemy dzięki temu narażeni na straty, jeśli bank ma niekorzystne kursy walut.

Dodaj komentarz