Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praca agenta ubezpieczeniowego w najprostszym możliwym ujęciu będzie polegała na pośredniczeniu w zawieraniu umów czy przy ich wykonywaniu. Godny uwagi jest fakt, że omawiany zawód mimo upływu lat nie stracił na popularności. W jaki sposób można założyć agencję ubezpieczeniową?
Charakterystyka agencji ubezpieczeniowej
Zadaniem agencji ubezpieczeniowej jest przede wszystkim wykonywanie swoich zadań z odpowiednią starannością. Nie wszyscy wiedzą, że za wszystkie błędy będzie odpowiadał zakład ubezpieczeń, na rzecz którego określony agent ubezpieczeniowy prowadzi działalność związaną z pośrednictwem ubezpieczeniowym. Należy mieć świadomość, że agent ubezpieczeniowy ma możliwość sprzedawania polis wielu towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób staje się multiagentem. Warto zaznaczyć, że będą obowiązywały go takie same wymagania, co agenta ubezpieczeniowego. Nie może jednak zapomnieć o wykupieniu polisy OC.
Jakie są dopuszczalne formy prowadzenia agencji ubezpieczeniowej?
Warto wiedzieć, że agencja ubezpieczeniowa może być prowadzona nie tylko w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, ale również spółki prawa handlowego. Oczywiście wyjątkiem będzie spółka partnerska. Godny uwagi jest również fakt, że omawiany agent ubezpieczeniowy nie ma możliwości prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej.
Agencja ubezpieczeniowa w formie jednoosobowej działalności gospodarczej
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to zdecydowanie najprostsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Należy mieć świadomość, że nazwa nie jest żadnym ograniczeniem, jeżeli chodzi o liczbę zatrudnianych pracowników. Rozwiązanie doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy założyciel jest osobą nastawioną na cel, aktywną, a także nie lubi się podporządkowywać.
Jak zarządzać agencją ubezpieczeniową?
Rekomendowane jest zadbanie o to, by dzień został wykorzystany nie tylko na spotkania z klientami, ale również bieżącą obsługę. Świetnym rozwiązaniem będzie korzystanie z systemów pomagających w zarządzaniu firmą. Dzięki temu nie będzie konieczności dojazdów do księgowych i dowożeniu im dokumentów. Na księgowość należy przeznaczyć około 200 złotych miesięcznie.
Konto firmowe
Warto wiedzieć, że agent nie ma obowiązku zakładanie odrębnego konta firmowego. Można bowiem wykorzystać do celów działalności prywatny rachunek. Nie można jednak zapomnieć o tym, aby konto miało tylko jednego właściciela. Firmowy rachunek bankowy trzeba założyć wtedy, gdy stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, a także jednorazowa wysokość transakcji przekracza kwotę 15 tysięcy złotych.