Do jakiego wieku można otrzymać kredyt?

Do jakiego wieku można otrzymać kredyt?

kredyt dla emeryta

Wiek jest jednym z czynników, które każdy bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej potencjalnych kredytobiorców. Oczywiste jest, że starszy wiek działa na niekorzyść otrzymania długoterminowego kredytu. W końcu wraz z wiekiem rośnie szansa, że ktoś zachoruje czy z jakiegoś powodu nie będzie w stanie dalej spłacać kredytu. Z drugiej strony emerytura jest też okresem, kiedy mogą się przydać dodatkowe środki. Swoje kosztują na przykład leki. W takim razie czy istnieje kredyt dla emeryta? Do jakiego wieku można otrzymać kredyt?

Do którego roku życia można liczyć na kredyt?

Ciężko wskazać dokładną liczbę, ponieważ banki często nie ujawniają takich informacji i w poszczególnych instytucjach warunki mogą się nieco (lub nawet bardzo) różnić. Można jednak przyjąć, że 70 lub 75 lat to w większości przypadków będzie górna granica dla kredytów długoterminowych (do 8 lat).

Dlaczego akurat tak? Nie do końca wiadomo, ale chodzi o to, aby zachować jak najwyższą szansę na to, że nic złego się w tym czasie nie stanie i kredyt zostanie spłacony bez żadnych problemów.

Niektóre banki mają specjalny kredyt dla emeryta, inne zaś – kierują osoby przebywające na emeryturze w stronę tradycyjnych kredytów gotówkowych, dostępnych dla wszystkich grup wiekowych.

Dlaczego banki ufają emerytom?

Z jednej strony emeryci są dla banków bardziej ryzykownymi klientami z racji podeszłego wieku. Jednak z drugiej strony, pod pewnymi względami są oni bardziej pożądanymi kredytobiorcami niż osoby w szczycie wieku produkcyjnego. Jak to możliwe?

Wystarczy zajrzeć do statystyk terminowości spłat zadłużeń wśród różnych grup wiekowych, a odpowiedź widać jak na dłoni. Emeryci są po prostu solidni i można na nich polegać. Mimo, że są niezbyt zamożną grupą społeczną, to nie zadłużają się ponad miarę i zachowują kontrolę nad swoimi długami.

Tacy klienci są często dla banków bardziej atrakcyjni, niż klienci młodsi i lepiej zarabiający, ale mający udokumentowane problemy z terminową spłatą swoich zobowiązań.

Czy emerytura to dobre źródło dochodu?

Krąży taka obiegowa opinia, że większe szanse na uzyskanie kredytu daje umowa o pracę niż emerytura. Jednak rzeczywistość jest dokładnie odwrotna. Podczas gdy z pracy można być zwolnionym lub z jakiejś przyczyny ją stracić, emeryturę mamy przyznaną na stałe do końca życia.

Wobec tego ciężko o bardziej pewne i stabilne źródło dochodu niż emerytura. W wielu przypadkach nie jest ona co prawda bardzo wysoka, ale nawet wtedy nie powinien pojawić się problem z otrzymaniem za jej pomocą niewielkich kredytów.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Spłata Kredytów.

Dodaj komentarz